reklama

BLOG Fandi mámám: Panika jako dar

Zažíváte panické ataky? Trpíte depresí, úzkostí anebo vším dohromady? Říkáte si, čím jste si to zasloužili nebo proč zrovna vy? Co když to ale není prokletí, nýbrž dar?

Foto: Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky
Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

V roce 2016 rozjely dvě moderátorky a hlavně mámy Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná dobročinný projekt FANDI MÁMÁM. Jejich cílem bylo pomoci maminkám samoživitelkám a jejich dětem v jejich aktuální tíživé situaci, a to zajištěním materiální pomoci. Chtěly také změnit vnímání postavení samoživitelek ve společnosti tak, aby se na
ně lidé nedívali skrz prsty, ale aby je společnost spíš oceňovala za to, že zvládají péči o své děti samy. Od té doby pomáhají každé tři měsíce dalším maminkám samoživitelkám, a to již nejen materiálně, ale i poradensky.
A protože se všechny mámy, ať jsou samoživitelky, nebo ne, při péči o děti potýkají se stejnými radostmi i starostmi a rády své pocity a zkušenosti sdílejí, čímž si mohou vzájemně pomáhat a motivovat se, rozhodly se Žaneta s Petrou založit blog Fandi mámám. Do něj budou o životě maminek (nejen) samoživitelek psát ony i ostatní mámy, které se na projektu Fandi mámám podílejí. Vítejte na blogu, kde si mámy vzájemně fandí a inspirují se!

Trpěla jsem panickou poruchou třináct let. Bylo to téměř celé období, kdy jsem svou dceru vychovávala sama. Neustále jsem se obávala smrti. Co by pak s mou dcerou bylo? Kdo by se o ni staral? Taky jsem se bála navazovat vztahy, protože co kdyby náhodou nějaký muž mou dceru zneužíval? Bála jsem se cestovat - autobus, metro a vlak, to všechno byla zakázaná zóna.
Než jsem se rozhodla vyrazit do boje.

Panika mi přišla zprvu zákeřná, nevypočitatelná a naprosto neporazitelná - než jsem pochopila, že to není prokletí, ale dar. V čem?

  1. Panika je obranný mechanismus, který nás drží dál od věcí, které nám ubližují. Možná to nedává smysl na vědomé úrovni, ale na podvědomé je to jednoduché. Například - jedete autem a najednou vás přepadne panika. Vědomě víte, že jedete autem a nic se neděje. Tedy nevnímáte ohrožení, ale podvědomě máte strach. Podvědomí si totiž pamatuje, že jste byli účastníky nepěkné autonehody, která vás vyděsila. Takových nebezpečných vzpomínek můžete mít víc. Možná jste byli šikanováni, ponižováni, zneužíváni, přespříliš trestáni, jako se tomu stalo u mě. Nikdy bych si tyto vzpomínky nepropojila s panikou, kdybych se nerozhodla pro boj s ní. Najděte své nepěkné vzpomínky a spojte je se stavem, který zažíváte, pak nad vámi ztratí minulost moc a vy už nebudete paniku (jako obranu) potřebovat.
  2. Panika je důkaz toho, jak silné jsou naše myšlenky. Pokud se vám někdy dostala do ruky kniha Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla, tak vám nebude dělat problémy pochopit, o čem je síla mysli. Pokud jste knihu nečetli, doporučuji po ní sáhnout. Je dokázáno, že myšlenky jsou měřitelné. Nejen to - myšlenky se zhmotňují. Nevěříte? Rozhlédněte se teď kolem sebe. Všechno, co vidíte, byla dříve jen myšlenka v něčí hlavě. Dokonce vy jste byli něčí myšlenka. Rodiče se pro vás museli rozhodnout. Zní to jako sci-fi, ale není. Pokud ovšem nepoužíváme myšlenky k tvůrčím činnostem, začnou nás ničit. Panika nám říká, že se ničíme a neovládáme vlastní mysl. Vy jste ti, kdo myslí. Převezměte tedy kontrolu nad svou myslí a začněte ji řídit. Otočte myšlenky ven a začněte tvořit, uvidíte, co se stane s vaším životem.
  3. Panika je indikátorem lži. Pokaždé, když zažíváte paniku, znamená to, že si někde hodně lžete. Možná nežijete život, který byste chtěli žít. Možná nemáte partnerský vztah, který byste chtěli mít, nebo neděláte, co byste dělat měli. Buďte k sobě upřímní a přestaňte si lhát. Kde a co ve vašem životě nefunguje? Co jste chtěli jinak? Pravda možná nebude pěkná, ale osvobodí vás - protože teprve tehdy s danou věcí můžete něco dělat. Lež vás zraňuje víc - dělá z vás oběť, která potřebuje paniku a úzkost.

Nezapomeňte se podívat na další příběhy maminek samoživitelek: http://www.fandimamam.cz/aktualni-pribehy-maminek/

Text: Mirka Rösslerová

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama