reklama

BLOG Češka z Česka: 8 tipů jak zjistit, jak se vám bude dařit v příštím roce

Adventu a hlavně Štědrému dni byla přisuzována zvláštní moc. Byl považován za osudový den, proto se hojně věštilo. Čeká vás v příštím roce zdraví, láska nebo snad svatba? A jak si udržet peníze? Pojďte si připomenout nejznámější věštění.

Foto: Jana - Češka z Česka
Češka z Česka

Češka z Česka

Jana tvoří blog Češka z Češka (https://www.ceskazceska.cz), ve kterém najdete recepty na jídla, která se od nepaměti připravují v České republice, lokální suroviny, využití kuchyňských známých i divokých bylinek, české zvyky a tradice, zajímavá místa Čech, Moravy a Slezska. Nechte si připomenout něco z české kultury, co možná už víte, nebo nevíte, nebo jste věděli a zapomněli…

Barborky

Na den sv. Barbory (4. prosince) dívky trhávaly (trhávají) větvičky ovocných stromů (často višní nebo třešní), které dají do vázy. Pokud větvičky do Vánoc vykvetou, znamená to, že se dívka do roka vdá.
Někde se dělávalo, že dívky vodu do vázy k Barborkám nosily z vlastních úst, aby se čarovná moc ještě prohloubila. Pokud si každou větvičku označily a pojmenovaly mužskými jmény, měly hned jasno, koho si do roka vezmou, když příslušná větvička vykvete.

Rozkrojení jablka

Na Štědrý den se věštilo i z rozkrojeného jablka. Když po rozkrojení byla na řezu hvězdička, znamenalo to štěstí a zdraví v příštím roce. Pokud byl vnitřek červivý nebo bez hvězdičky, neznamenalo to nic dobrého.

Klepání na kurník

Další zaručená rada pro zjištění, jak to bude se sňatkem v příštím roce. Dívky na Štědrý večer o půlnoci klepaly na kurník, a když se jako první ozval kohout, znamenalo to svatbu v příštím roce. Když slepice, tak bylo do svatby ještě dost času.

Louskání ořechů

Podobně jako u rozkrajování jablek. Zdravý ořech pod skořápkou znamená štěstí, černý nebo plesnivý naopak smůlu.

Lití olova

Věští se z tvarů, které vzniknou po nalití rozžhaveného olova do vody. Trojúhelník značí štěstí, ovál lásku, vlnka neklid, půlkruh zradu nebo rozchod atd. Tip: Nejasný tvar dejte ke světlu svíčky a podle stínu na stěně lépe poznáte, jaký je to tvar.

Svíčky ve skořápkách

Neboli pouštění lodiček ze skořápek, ve kterých je vosk a zapálený knot. Každý má svoji svíčku, dá ji do nádoby s vodou. Komu svíčka pluje ke středu, ten se vydá na cesty, komu vydrží nejdéle, bude mít dlouhý život. Když se lodičky drží u sebe, vydrží tak i láska.

Házení střevícem

Na Štědrý večer se postavte zády ke dveřím, z dostatečné vzdálenosti hoďte přes rameno za sebe botou, a pokud špička směřuje směrem ven, vdáte se.

Šupina z kapra

Chcete mít peníze? Dejte si šupinku z kapra pod talíř o Štědré večeři nebo do peněženky. Peníze se vás celý další rok jistě budou držet.

A pokud vás zajímají další české zvyky a tradice spojené nejen s Vánoci, sledujte mě na Facebooku  a Instagramu .

reklama
Doporučené recepty
    reklama