reklama

Běloruské volby online

středa 22.3.2006 Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz nabídl pomoc běloruským studentům, kteří budou vyloučeni z vysokých škol kvůli účasti na protestech po prezidentských volbách. V televizi sdělil, že takto potrestaní vysokoškoláci mohou dostudovat na polských univerzitách.
Zástupci běloruského opozičního hnutí Marcinkiewiczův návrh podle agentury PAP uvítali. Nabídka polského ministerského předsedy je podle nich možností pro ty, kteří v současné situaci nevidí jinou možnost, než Bělorusko opustit.
 

středa 22.3.2006 Přibližně 200 příznivců opozičního prezidentského kandidáta Aljaksandra Milinkeviče se ráno znovu dožadovalo opakování nedělních voleb.
Většinou mladí lidé na náměstí strávili noc, která se tentokrát obešla bez větších zatčení - den předtím jich bylo zatčeno asi sto. "Bylo to způsobeno tím, že jsme už neopouštěli náměstí jednotlivě, ale vždy ve větších skupinách," vysvětlil devatenáctiletý student Vladimir. Když demonstrantům například nad ránem došla horká voda, vydalo se pro ni prý asi 30 lidí společně a nikdo z nich nebyl zadržen.
Poražený kandidát opozice Alexander Milinkevič vyzval své příznivce k velké demonstraci v sobotu - v den běloruské samostatnosti, na které mají znovu požadovat opakování voleb. Milinkevič však přiznal: "Nemyslím, že podobné protesty dokážou svrhnout diktátora."
Agentura AP citovala policejního velitele, který řekl, že bezpečnostní síly proti malému a "patetickému" davu demonstrantů nezasáhnou. Agentura AFP napsala, že v posledních dnech bylo v souvislosti s manifestacemi zadrženo přes 108 lidí.
 

úterý 21.3.2006 Také dnes se příznivci opozičních kandidátů Aljaksandra Milinkeviče a Aljaksandra Kozulina sešli na jednom z hlavních náměstí v centru města. V okamžiku zahájení demonstrace, tedy v 18.30 místního času (17.30 středoevropského) bylo před monumentálním Palácem republiky asi 1000 lidí. Další přicházeli.
Lidé se shromažďovali kolem 15 stanů, které převážně mladí lidé na náměstí postavili. "Už toho bylo dost, jeďte domů," rozhořčovala se jedna z kolemjdoucích. Přidávali se k ní i další lidé, kteří obhajovali současného prezidenta Alexandra Lukašenka a diskutovali s jeho odpůrci.
 

noc na úterý 21.3.2006 Několik stovek demonstrantů se rozhodlo zůstat i přes noc v centru metropole Minsku. Podle světových agentur byl mezi nimi také nejúspěšnější opoziční kandidát Aljaksandr Milinkevič. "Zůstanu zde. Neodejdu. Mladí rozhodnou, jak dlouho tu setrváme," prohlásil Milinkevič.
Demonstranti vztyčili v centru Minsku na náměstí před Palácem republiky 13 stanů a spojili se v lidský řetěz, aby tak svůj malý tábor střežili. Kolegové jim přinášeli deky, jídlo a teplé nápoje, aby jim pomohli překonat noc v chladných podmínkách. Často byli ale zastavováni policií.
Podle prohlášení Milinkeviče byli čtyři členové jeho strany zatčeni.
 

úterý 21.3.2006 00:10 Prezident Ruské federace Vladimír Putin v pondělí pogratuloval ke znovuzvolení prezidentu Běloruska Alexandru Lukašenkovi. "Výsledek voleb odpovídá tomu, že voliči věří vašemu směrování, kterým zajistíte běloruskému lidu blahobyt," řekl ve vzkazu adresovaném Lukašenkovi. 

pondělí 20.3.2006 23:59 Na betonovém prostranství před Palácem republiky postavili během večera mladí lidé 13 stanů. "Budeme tady dnes v noci, budeme tady i zítra," řekl ČTK jeden z organizátorů minského stanového tábora Denis. Mladí lidé, především studenti, už podle něj nemají strach a nebojí se uniforem. "V úterý se budou studenti všech minských fakult snažit přesvědčit rektory, aby šli s nimi," dodal. Osud studentů, kteří postavili stany, zajímá i hlavního opozičního kandidáta a iniciátora povolebních protestů Aljaksandra Milinkeviče. "Velmi se o ně bojím, ale není cesty zpátky. Jsou to odvážní mladí lidé," řekl ČTK. "Ani po volbách není u nás demokracie. Lidé ale pochopili, kde je pravda. Začali se zajímat o politiku," řekl Milinkevič novinářům. Společně s ním na náměstí dorazil i další opoziční kandidát Aljaksandr Kozulin v doprovodu mimo jiné pravoslavných kněží. Přinesl s sebou zvon, na který se v posledních týdnech složili jejich příznivci. Kozulin ho označil za zvon svobody.  

pondělí 20.3.2006 23:55 Při opoziční demonstraci v Bělorusku byl v neděli napaden a zbit redaktor Mladé fronty Dnes Jan Rybář. "Kopali mě do hlavy a vzali mi počítač," řekl ČTK , "Křičeli, kde mám doklady. Kupodivu o peníze neměli zájem," dodal. Rybář si myslí, že jej zbili agenti tajné policie. Redaktor na sebe upozornil, když na demonstraci psal na přenosném počítači a článek odesílal prostřednictvím satelitního telefonu. Po skončení mítinku na náměstí před Palácem republiky v centru Minsku se prý vydal společně s průvodem lidí městem. "Odskočil jsem si na chvíli do temného průchodu a tam se to stalo," uvedl. Dva muži mu údajně zastoupili cestu. Po napadení ho musela odvézt sanitka. Rybář dnes s pomocí českých diplomatů opustil Minsk. Po příletu do Prahy byl na kontrole v nemocnici. "Naštěstí jsem vyvázl jen s modřinami," řekl.  

pondělí 20.3.2006 16:00 Německo, Portugalsko a Belgie (momentálně předsedá OBSE) doporučují počkat, až se vyjádří přímí pozorovatelé. Země upozorňují, že i kdyby nedošlo k podvodům a manipulacím, prezident Alexander Lukašenko by stejně volby vyhrál. Podle propočtů předložených litevským ministrem by byl dostal 43 procent hlasů, oproti 31 procentům pro hlavního opozičního kandidáta Aljaksandra Milinkeviče.  

pondělí 20.3.2006 15:55 Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda podobně jako kolegové ze Slovenska, Polska nebo Litvy požadoval podle diplomatů co nejtvrdší postup, včetně vyhlášení EU, že výsledek voleb neuznává. Uvedl, že "volby byly neférové a nedemokratické". Dal najevo, že spíše než na sankce bude klást důraz na podporu opozice. "Potřebujeme společný dialog a podporu opozice. Dávám přednost dialogu a podpoře univerzit, nevládních organizací a demokratických stran." Na zasedání žádal, aby si EU všimla postupu Spojených států, které odmítají uznat Lukašenka jako prezidenta. Navrhl také, aby byl Milinkevič pozván jako host na summit unie koncem týdne, případně na některé z příštích zasedání ministrů zahraničí EU.  

pondělí 20.3.2006 15:52 Lukašenko dnes reagoval na výzvy opozice: "Tato revoluce, o níž tolik lidí mluvilo a kterou někteří lidé připravovali, se nezdařila. Jinak tomu ani být nemohlo. Přes tlak a rozkazy ze zahraničí nás nemohli zlomit." Manažer Milinkevičovy kampaně Sjarhej Kaljakin dnes naopak vyzval k větším protestům. "Počet lidí, kteří byli v neděli v ulicích, nestačí na to, aby úřady lidem naslouchaly," uvedl Kaljakin. "Potřebujeme, aby přišlo desetkrát víc lidí."  

pondělí 20.3.2006 15:37 Za frašku dnes označil volby v Bělorusku generální tajemník Rady Evropy Terry Davis. V prohlášení vyzval mezinárodní společenství, aby podporovalo "mírovou a demokratickou transformaci" v Bělorusku. "V zemi, kde jsou svobody vyjadřování a shromažďování tak důkladně a agresivně potlačovány, není hlasování projevem demokracie, ale fraškou," uvedl šéf Rady Evropy, jejímž hlavním posláním je dohled na lidská práva. "Mandát Alexandra Lukašenka je poskvrněný," řekl Davis. "Některé volby jsou ukradeny manipulací s hlasy, jiné manipulací s lidmi prostřednictvím hrozeb a zastrašování. Samozřejmě výše vítězství úřadujícího prezidenta je podezřele vysoká, ale hlavním problémem není, že režim možná podváděl ve volebních místnostech, ale že podváděl před volbami," zdůraznil Terry Davis.  

pondělí 20.3.2006 15:30 Podle ruského ministerstva zahraničí byly prezidentské volby v Bělorusku spravedlivé a měly by být respektovány. "Bělorusové jasně vyjádřili svou vůli a ta musí být respektována," uvádí prohlášení ruského ministerstva. "Volby odpovídaly všeobecně přijímaným standardům a není důvod pochybovat o legitimitě výsledků." Za otevřené a transparentní v rámci platného běloruského práva dnes označil volby i bývalý ruský ministr vnitra Vladimir Rušajlo. V Bělorusku vedl misi pozorovatelů, které na volby do Běloruska vyslalo Společenství nezávislých států sdružující bývalé sovětské republiky.  

pondělí 20.3.2006 14:20 Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří běloruským volbám přihlíželi prohlásili, že volby byly "velmi vzdáleny od uznávaných standardů a nebyly svobodné ani spravedlivé." Alcee Hastings, speciální koordinátor týmu pozorovatelů řekl, že "Prezidentské volby 19. března nesplnily požadované mezinárodní standardy pro svobodné a fér volby."  

pondělí 20.3.2006 8:16 Hlavní opoziční kandidát Aljaksandr Milinkevič vyzval obyvatele, aby se dnes večer opět sešli na Říjnovém náměstí v Minsku. Odhady počtů demonstrantů, kteří se včera na náměstí sešli se různí. ČTK uvádí, že přišlo až 7000 lidí, agentura Reuters říká, že dorazilo minimálně 10 000 lidí a Česká televize uvedla, že přišlo až 25 000 stoupenců opozice. Policie včera proti demonstrantům nezasáhla. 

pondělí 20.3.2006 7:00 Alexandr Lukašenko podle očekávání drtivě zvítězil v nedělních prezidentských volbách v Bělorusku. Získal 82,6 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledků po sečtení 100 procent hlasů. Hlavní opoziční kandidát Aljaksandr Milinkevič, který už v neděli hlasování označil za frašku a na shromáždění opozice vyzval k uspořádání nových voleb, získal šest procent hlasů. Předsedkyně ústřední volební komise Lidie Jermošinová ještě předtím oznámila, že pro dalšího kandidáta opozice Aljaksandra Kozulina hlasovalo 2,3 procenta. Lukašenkův spojenec Sjarhej Hajdukevič pak získal 3,5 procenta hlasů. "Prezident Lukašenko byl znovuzvolen," prohlásila na tiskové konferenci přenášené běloruskou televizí Jermošinová, která je podle agentury AFP blízkou spolupracovnicí současného prezidenta.  

Neděle, 19. 3. 2006, 21:45 Na hlavní náměstí běloruského Minsku dorazilo už 25 tisíc demonstrantů; autobusy přivážejí další a další protestující, kteří odmítají diktaturu Alexandra Lukašenka. V davu se ozývá volání po opakování voleb. Zpravodaj ČT upozorňuje, že náměstí je rovněž obšancované vojáky; proti lidem použili sněžná děla. 

Neděle, 19. 3. 2006, 21:00 Na hlavním minském náměstí před budovou Paláce republiky se dnes večer po uzavření volebních místností sešli demonstranti, které sem pozval lídr sjednocené opozice Aljaksandr Milinkevič. Na náměstí je zatím podle odhadů 5 až 7 tisíc lidí. Opozice chce protestovat proti podvodům při dnešních volbách prezidenta, při nichž se očekává vítězství dosavadního autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Protestující skandují hesla "Svobodné Bělorusko!" a "Ať žije Bělorusko!". Nad hlavami jim vlají červenobílé vlajky nezávislého Běloruska, které současný režim nahradil červenozelenou zástavou z dob Sovětského svazu. Někteří lidé si sebou přinesli i modré vlajky Evropské unie. Asi hodinu po začátku shromáždění dorazil na náměstí Milinkevič. "Zvítězili jsme nad strachem," řekl svým příznivcům a pozdravil je kyticí červených karafiátů. 

neděle 19.3.2006 16:45 Běloruské prezidentské volby vypadají jako standardní jen na oko. Shodují se na tom zahraniční pozorovatelé, které dnes oslovila ČTK. "Lukašenko už teď vyplnil plán, který oznámil loni, na 120 procent. Tehdy říkal, že získá 78 procent hlasů. Takže nic překvapivého," řekl ČTK Ondřej Soukup z české Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), který běloruskou problematiku dlouhodobě sleduje. Zahraniční pozorovatelé si stěžují především na institut takzvaných předčasných voleb. Už v minulých pěti dnech měli totiž voliči možnost hlasovat. "Podle voličských seznamů už odhlasovalo kolem 80 procent voličů v mé oblasti. Oficiálně se ale hovoří jen o 20 až 30 procentech," řekl ČTK jeden z pozorovatelů, delegovaný OBSE, který sleduje průběh hlasování ve Vitebsku na severu země. Oficiálně nechce OBSE průběh voleb komentovat do pondělní tiskové konference.  

Následující strana

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama