reklama

Běloruské "Jaro" trvá už deset let

Velké protilukašenkovské demonstrace v roce 1996 skončily velkým zatýkáním. Ales Bialacki tehdy založil iniciativu Viasna (česky Jaro), aby pomohl rodinám, které byly brutálním zásahem policie postiženy.

Během deseti let se pomoc značně rozrostla, takže Viasna je v současnosti největší organizace, která se v Bělorusku zasazuje o práva lidí perzekuovaných Lukašenkovým režimem.

Činnost běloruské iniciativy sahá od organizace právní pomoci, pomoci rodinám zmizelých politiků a dodávku potravin pro politické vězně, přes vydávání a rozšiřování bulletinu Právo na svobodu, který obsahuje přehled konkrétních porušení lidských práv v Bělorusku, až po projekt Škola lidských práv, vzdělávající běloruské studenty na Ukrajině.

Viasna bývá často přirovnávána k Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, který v sedmdesátých letech mapoval případy politické represe v Československu.

V současnosti pracuje pro Viasnu zhruba dvě stě členů v sedmnácti odděleních po celém Bělorusku. Jenom v hlavním městě Minsku je to okolo třiceti lidí.

"Věnujeme velkou pozornost informacím. Sbíráme je pomocí oddělení, čas od času posíláme prohlášení do běloruského tisku o nejnápadnějších případech porušení lidských práv. Provozujeme také webovou stránku ve třech světových jazycích o tématu lidských práv v Bělorusku," dodává zástupce Bialeckého Vali Štefanovič.

Činnost Viasny v zemi, kde se režim snaží opozici systematicky umlčovat, je samozřejmě komplikovaná. Jenom za poslední tři roky bylo v Bělorusku z formálních důvodů zlikvidováno okolo tří set nevládních organizací.

Před dvěma lety byla zrušena i Viasna samotná, dnes pracuje jako neregistrovaná organizace, tj. prakticky v podzemí. Od nového roku se navíc stala činnost opozičních organizací trestná.

I přesto Ales Bialacki situaci nevidí tak černě: "Pokračujeme ve své práci, protože je důležitá. Snažíme se Bělorusy probudit a vzkázat jim: povstaň, běloruský národe. Jsme přesvědčeni, že naše činnost společně s dalšími organizacemi pomůže situaci v Bělorusku změnit."

Etzler: Byl jsem velký piják. Předběhl jsem život a teď se vracím. Bratr mi moc chybí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama