reklama

Automobilky v USA hlásí propad prodejů

Detroit / New York – Americké automobilky v listopadu prodaly méně aut než před rokem. Ford asi chystá další propouštění.

General Motors hlásí v listopadu jedenáctiprocentní listopadový propad v tržbách. Ford prodal dokonce o 18 procent méně aut než před rokem. Chrysleru se snížily tržby o 5 procent po 19 měsících vzrůstajících prodejů.

Pokles tržeb velkých amerických automobilek má nejspíš na svědomí rostoucí cena ropy: američtí řidiči už nechtějí velká auta s vysokou spotřebou.

Příliš drahá ropa

Ten, kdo na tom vydělá, jsou asijské automobilky, vyrábějící většinou menší auta. V říjnu měly na americkém trhu už čtyřicetiprocentní podíl.

"Ford zaznamenal katastrofický prodej velkých aut, protože spotřebitelé se od tohoto typu aut odklánějí kvůli drahé ropě," řekl analytik Burnhame Securities David Healy.

Jak GM tak Ford naplánovali na poslední čtvrtletí tohoto roku pokles výroby, ale automobilka General Motors naopak oznámila zvýšení výroby v prvním čtvrtletí o 6 procent oproti stejnému období letošního roku. Ford omezí výrobu v lednu až březnu na 885 tisíc aut oproti loňským 908 tisícům.

Ford možná zavře další továrny

Podle deníku Wall Street Journal možná Ford zavře pět svých závodů, tři v USA a další v Kanadě i Mexiku. Firma by propustila 7500 lidí asi šest procent svých zaměstnanců. Už na začátku listopadu oznámila propuštění 4000 "bílých límečků" (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Další propouštění naplánoval také General Motors. Do tří let má zavřít dvanáct továren a propustit třicet tisíc pracovníků (VÍCE ČTĚTE ZDE). GM dokonce plánuje prodat více vozů v cizině než v USA - poprvé v historii (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Vysočině chybí odborníci, pomoci mohou evropské projekty | Video: Petr Šoukal
reklama
reklama
reklama