reklama

Araukárie

Araukárie - živoucí fosilie a pozoruhodná solitéra
Araukárie, česky blahočet (čeleď blahočetovité), představuje prastarý rod zajímavých dřevin. Araukárie, resp. její předchůdci obývali celou naši planetu již před sto miliony lety. Dřevina postupně ustoupila na jižní polokouli. Dnes araukárii nacházíme zejména na ostrovech Nová Kaledonie nebo Norfolk v Tichém oceánu, některé druhy rostou v Austrálii, na Novém Zélandu nebo v Indonésii. Vyskytuje se také v Jižní Americe.
U nás můžeme na araukárii narazit v botanických zahradách a arboretech, například v Hradci Králové nebo v Děčíně. Jemnou krásu zelených listů připomínajících jehličnany si lze dopřát i v interiéru. Přestože araukárie v přirozeném prostředí dosahuje výšky až desítek metrů, lze ji pěstovat i jako pokojovou rostlinu. Ta pak svoji výškou nepřesahuje jen několik metrů, avšak i ona v sobě nese dědictví, sahající až do nejstarší historie naší planety.

Popis dřeviny

Araukárie je většinou dvoudomým stromem. Může dorůst až do výšky 80 m. Mohutný kmen obrůstají větve v pravidelných přeslenech. Zatímco mladé stromy mají větve i u země, větve starých stromů vynáší dlouhý kmen do závratné výšky. Tyto stromy pak zaujmou nevšední zploštělou korunou.
Araukárie má jehlicovité nebo úzce kopinaté listy. Jsou stálezelené. Jakmile uschnou, například kvůli nepříznivým podmínkám, většinou již nedorostou.
Plodem stromu je šiška. Samčí je menší, má v průměru do 10 cm, samičí může mít velikost až 25 cm. Každá šištice nese 100 - 200 semen, která připomínají piniové oříšky. Také jsou jedlé, avšak oproti piniovým oříškům jsou větší.

Nejznámější druhy

Existuje asi 20 druhů araukárie, z toho 13 roste endemicky pouze na Nové Kaledonii.
V Česku je vzácně k vidění jako okrasa parků a botanických zahrad araukárie čilská (Araucaria araucana), která má svůj původ v oblastech Čile, Argentiny a jižní Brazílie. Araukárie čilská nebo také blahočet čilský může dorůst až do výšky 60 m s kmenem v průměru kolem 2 m. Jde o strom vysokohorských oblastí, který snese teploty do - 20°C. V českých parcích se proto před vysokými mrazy chrání.
Jako ,,pokojová jedle" se označuje araukárie ztepilá (Araucaria heterophyla, Araucaria excelsa), která u nás nachází uplatnění jako dekorativní pokojová rostlina.

Araukárie ztepilá

Araukárie ztepilá (nazývaná také blahočet ztepilý nebo araukárie různolistá) má svoji domovinu v Tichém oceánu na ostrově Norfolk. Zde atraktivní strom s výškou kolem 60 m objevil proslulý mořeplavec James Cook.
V našich podmínkách však tato araukárie představuje dřevinu s výškou od 1 do 6 m. Je charakteristická větvemi uspořádanými v pravidelných přeslenech. Větve jsou vůči kmeni téměř vodorovné. Bohatě je zdobí dlouhé, avšak úzké jehlicovité listy sytě zelené barvy.

Araukárie jako exotická ozdoba interiéru

Prastarou dřevinu dnes nacházíme v interiérech jako zajímavou solitéru. Pokud araukárii umístíte na vhodné místo a budete se starat o její zavlažování, bude vám dělat radost po mnoho let.
Araukárii vyhovuje chladnější stanoviště. Neměla by tak být umístěna poblíž tepelných zdrojů. Potřebuje dostatek světla, ale nesvědčí jí přímé slunce. Na rostlinu by mělo světlo dopadat rovnoměrně ze všech stran, aby nerostla křivě. Potřebuje dostatečnou vlhkost, zavlažuje se často, avšak mírnou zálivkou. V případě přemokření hrozí zahnití kořenů. Zalévá se ideálně měkkou vodou, příp. alespoň vodou odstátou. Svědčí jí i rosení. Přihnojuje se slabě. Rostlině vyhovuje propustný, středně těžký substrát.
Ideální teplota pro araukárii je od 15 do 20°C. V létě se dá umístit na zastíněnou terasu nebo do zahrady. V zimě snese i teploty kolem 5°C. Pokud přezimuje v chladu, zalévá se minimálně.

reklama
Doporučené recepty
    reklama