reklama

Apríl není svátek

První dubnový den patří již po staletí vtípkům a kanadským žertíkům. Tato tradice sice nevznikla u nás, ale náš národ si ji díky svému smyslu pro humor rád osvojil. 1. dubna (někdy i 30. 4.), snad na oslavu přicházejícího jara a prvního sluníčka, se lidé rádi ,,vyvádějí aprílem", tropí si jeden z druhého legraci a pak se tomu oba smějí. Důležité je tvářit se věrohodně, aby dotyčný sdělení uvěřil a nechal se napálit.

Písemné zmínky

Na ,,apríla" se Češi připravují už přes tři sta let. První písemná zmínka pochází totiž z roku 1690, jejím autorem je Bartoloměj Chrystellia z Prahy, v následujícím století pak byly zápisy častější. Také v oblíbené knížce pro dívky od Amálie Kutinové Gabra a Málinka se hlavní hrdinky posílají do lékárny pro semtele, semosel a komáří sádlo, do obchodu pro zaječí peří a podobně.

Na co si dát pozor

Kdo se bojí, aby nenaletěl kolegům a kamarádům, musí si na apríla dávat pozor na spoustu věcí. Nejjednodušší by asi bylo zůstat doma, nezvedat telefon, nečíst noviny, s nikým se nepotkat. To si ale bohužel většina z nás nemůže dovolit, a tak nezbývá nic jiného než být po celý den ve střehu. Hned ráno si dobře prohlédněte oblečení, hygienické potřeby v koupelně (to, co si dáte na kartáček, nemusí být zubní pasta), záchodové prkýnko může být potaženo průhlednou fólií, poté co do ranní kávy nasype vtipálek projímadlo.

Novinářské kachny

Apríl si tradičně užívají hlavně novináři. Dokonce se stává, že se média domluví a vydají stejné informace, které vypadají velmi seriózně. Čtenáři pak pro jistotu nevěří ničemu. Větší kampaní bylo kdysi vyhlášení soutěže ,,Česko hledá PornoStar". V porotě měli zasednout Radim Uzel, Paula Wild a možná Dolly Buster, která se stala tváří této soutěže. Paniku mezi staršími spoluobčany vyvolala zpráva, že hranice odchodu do důchodu nebude pevně stanovená, ale bude ji určovat lékař.
Apríl zkrátka není svátek, ale spousta lidí se na tento den těší a připravuje, protože smích je kořením života.

Související články

reklama
reklama
reklama