reklama

Antikoncepce nejsou jen prášky. Znáte jiné možnosti?

Snaha chránit se před nechtěným těhotenstvím a také pohlavně přenosnými chorobami je stará jako lidstvo samo. Většinu lidí při slově antikoncepce napadnou pilulky a prezervativ. Co dalšího dnešní věda nabízí?

Antikoncepční pilulka je s námi sice teprve 63 let, ale lidé se snažili regulovat plodnost od pradávna. Prohlédnout grafiku
Antikoncepční pilulka je s námi sice teprve 63 let, ale lidé se snažili regulovat plodnost od pradávna. | Foto: Shutterstock

První antikoncepční pilulku schválili v roce 1960 v USA a výrazně přispěla k sexuální revoluci, ženské emancipaci a jednoznačnému oddělení sexu a reprodukce. 

Zatímco zejména v prvních desetiletích po sametové revoluci bylo užívání hormonální antikoncepce normou, dnes její obliba upadá. Hovoří se o jejích rizicích pro fyzické i duševní zdraví. Zatímco nejvíce Češek ji užívalo v roce 2007, kdy se takto chránilo 55 procent žen ve věku 15 až 49 let, v roce 2021 už to bylo jen okolo 30 procent.  

Podle některých lékařů je takový vývoj znepokojivý, ženy se podle nich uchylují k méně spolehlivým metodám a hrozí nárůst počtu interrupcí. Data ale takový vývoj zatím neukazují. Z čísel Českého statistického úřadu vyplývá, že zatímco v roce 2009 lékaři provedli 24 636 umělých přerušení těhotenství, o deset let později to bylo 17 757.

Způsobů, jak se chránit proti početí je mnoho. Na ty nejběžnější se podívejte do galerie.

reklama
reklama
reklama