reklama

Antikoncepce: Kdy mohou selhat pilulky?

Antikoncepční pilulka je spolehlivá. Problém je v něčem jiném: Jak spolehlivá jste vy?

Foto: Profimedia

Antikoncepční pilulka je spolehlivá. Problém je v něčem jiném: Jak spolehlivá jste vy?

Vynechání jediné tablety (hlavně ze začátku cyklu) nemusí, ale může vést k otěhotnění.

Ach, ta hlava!

Podle průzkumů si během jednoho měsíčního zapomene vzít jednu tabletku až 47 % žen! Dvě nebo více tablet během jednoho měsíce zapomene užít kolem 22 % žen. S věkem se kupodivu zapomínání na antikoncepci výrazně snižuje.

Souvisí to jednak s větší zodpovědností, ale i se změněným životním stylem. V mladším věku mívají ženy nepravidelný způsob života - víc volného času i mimo běžné svátky, víc cestují, víc chodí na večírky, a zejména studentky mají každý semestr jiný rozvrh.

Většinou jsou díky mládí zdravé a bez potíží. Neužívají tak žádné léky pravidelně, což by je jinak mohlo vést k tomu, že si vzpomenou i na antikoncepci. Pilulky proti početí se proto zapomínají mnohem častěji než jiné léky.

Otázka času

Nepravidelnost patří mezi nejčastější důvody selhání pilulek, ale existují i další nezanedbatelná rizika. Ne všechny uživatelky hormonální antikoncepce jsou obeznámeny s riziky selhání pilulek při zvracení či průjmu.

Každá tableta potřebuje nějakou dobu setrvat v trávicím traktu, aby se vstřebala. Vstřebávání je ohroženo žaludečními a střevními komplikacemi.

  Zvracení

  Pokud dojde ke zvracení do čtyř hodin od užití tablety, je nutné ji považovat za potenciálně nevstřebanou a tudíž vynechanou.** Podle situace (kdy byl poslední pohlavní styk, kolik hodin uplynulo od požití pilulky) je třeba spolknout další tabletu nebo se pro jistotu chránit ještě jiným způsobem (např. kondomem).

   Průjem

   Účinné látky z tablet se vstřebávají nejen v žaludku, ale také v tenkém střevě.

   Pokud dojde po dvou až třech hodinách od užití pilulky k průjmu, může být antikoncepční účinek narušen. To se ovšem týká spíše akutních a silnějších průjmů; u jednorázového průjmu by nemělo dojít ke snížení ochrany proti početí. Nicméně určitá obezřetnost je vždy na místě.

    Kombinace průjmu a zvracení

    Zde je riziko špatného vstřebání tablety mnohokrát vyšší.

    POZOR: Zastavení průjmu aktivním uhlím nebo jinými přípravky (např. Smecta) nezachrání spolehlivost antikoncepce, protože snižuje vstřebávání a tím účinky všech tablet užitých 2 hodiny před nebo po užití léku zastavujícím průjem.

    Alimenty platí lékárník?

    Ženy, které používají perorální kontraceptiva, by se měly pojistit v období užívaní tzv. „zahušťovačů stolice" i jinou formou antikoncepce.

    Vzhledem k tomu, že spermie mohou v pochvě přežívat (dva) až pět dnů, svou roli hraje i to, jak dlouho po nechráněném styku došlo u ženy k průjmu či zvracení. Pokud si žena není jistá, jak se má zachovat, měla by konzultovat danou situaci s lékařem nebo lékárníkem.

    Vezměte to oklikou

    V široké nabídce existují takové druhy antikoncepce, které obcházejí zažívací trakt a jejichž účinek není ovlivněn zvracením ani průjmem. K nejoblíbenějším patří např. antikoncepční náplast nebo vaginální kroužek.

    Jejich výhoda spočívá v tom, že se účinné látky prvotně vstřebávají do cévního systému a teprve poté procházejí játry.

    To umožňuje redukci dávek, minimalizaci nežádoucích účinků a lékových interakcí. Zároveň zajišťují stabilní hladinu hormonů a eliminují chybu v užívání (vynechání tablety nebo její opožděné užití).

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama