reklama
 

Antikomunisté pro rezoluci Rady Evropy

Praha - Čeští odpůrci komunismu sbírají podpisy k podpoře rezoluce, kterou chce Rada Evropy (RE) zavrhnout zločiny komunismu.

Parlamentní shromáždění RE má rezoluci s názvem Potřeba mezinárodního odsouzení zločinů totalitních komunistických režimů schvalovat 25. ledna. K podpisu petice vyzývají iniciátoři akce na svých internetových stránkách www.svetbezkomunismu.cz.

Na internetové petici bylo k nedělní půlnoci podepsáno 2236 lidí. Podpisová akce potrvá do úterý 23.ledna. Petici již podepsali osobnosti jako David Vávra, režiséři Jan Soukup a Ondřej Trojan, zpěváci Jiří Dědeček, Jaroslav Hutka nebo Kamil Střihavka. 

Komunisté brojí proti petici

Odsouzení komunismu v Radě Evropy již podpořili senátoři z Klubu otevřené demokracie. Brojí proti ní místopředseda KSČM Václav Exner, který písemně vyzval české veřejné činitele a politiky, aby odmítli projednávání tohoto dokumentu.

Senátorský klub naopak vyzval české zástupce v Parlamentním shromáždění RE, aby pro přijetí rezoluce hlasovali. Místopředsedu, kterého politologové považují za zastánce stalinistů v KSČM, popudilo také to, že se má současně projednávat dokument, který odmítá obdivování a ospravedlňování nacismu.

"Tato časová shoda naše komunisty velmi roztrpčuje, protože nastoupili otevřenou cestu k falšování dějin a neradi slyší o zločinech, na kterých se sami podíleli a podílejí," řekl k tomu senátor a člen KOD Jaromír Štětina.

V EU se počátkem loňského roku vášnivě debatovalo o návrzích zakázat symboly nacismu - a popřípadě i komunismu - v celé unii. Podnět vyvolal skandál, který vypukl, když se britský princ Harry objevil na jedné oslavě s hákovým křížem na rukávě. Evropská pětadvacítka se však na návrzích neshodla a záležitost vyzněla do ztracena.

Petice, kterou podpořili například politik Jan Kasl nebo moderátor Pavel Anděl, podle tvůrců internetových stránek navazuje na projekty Zrušme komunisty nebo Trikem proti komunismu

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama