reklama

7 TIPŮ PROTI JARNÍ ÚNAVĚ

Cítíme se jako vyždímaný hadr - to se ohlásila předjarni únava. Není to sice nemoc, přesto bychom ji neměli podceňovat. Jinak si totiž nějakou nemoc vlastně přivoláváme.

Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Cítíme se jako vyždímaný hadr - to se ohlásila předjarni únava. Není to sice nemoc, přesto bychom ji neměli podceňovat. Jinak si totiž nějakou nemoc vlastně přivoláváme.

Jarní únava každoročně postihuje tři čtvrtiny populace, ženy čtyřikrát častěji než muže.

Po zimě se náš organismus pomalu vzpamatovává z deficitu vitamínů, slunečních paprsků, nedostatku pohybu a z překonaných viróz a dalších infekcí. Proto se cítí tak vyčerpaný, unavený a bez energie.

Po dlouhodobé absenci přirozeného tepla a světla tělo hned neunese nároky, které na něj jaro klade. Je to také čas, kdy nejčastěji selhává přirozená imunita. Jejím posílením probudíme organismus do nového, aktivního jara.

Jak tedy zatočit s jarní únavou?

Než se k nám zase vrátí s plnou silou slunce, potřebujeme stravou dohnat tvorbu vitaminu D, který je pro tělo nezbytný. Doporučená denní dávka pro dospělého má obsahovat například 50 gramů makrely nebo sleďů, 100 gramů lososa nebo jedno vejce. Mezi další potraviny bohaté na vitamin D patří mléčné výrobky, cereálie nebo pomerančový džus.

Prospějí nám samozřejmě i vyšší dávky všech dalších vitamínů, nejlépe v přirozené podobě, tedy ovoci a zelenině, mezi nimiž kraluje staré dobré "céčko". Velkým bojovníkem proti únavě známý a osvědčený B-komplex. Jedná se o souhrnné označení pro vitamíny skupiny B. To jsou ve vodě rozpustné vitamíny, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu.

K němu si můžeme přidat další přírodní prostředky, ať už v podobě potravin nebo potravinových doplňků, které v ideální podobě obsahují všechny osvědčené prospěšné látky. Echinacea (zahradníci ji znají jako rudbekii), výrazně posiluje imunitu, funguje protizánětlivě a působí jako prevence virových chorob. Jednobuněčná řasa chlorella nejen skvěle čistí organismus od škodlivin, ale zároveň aktivuje makrofágy i další složku imunity, tzv. T-buňky. Prokázány byly i její účinky na zvýšení odolnosti vůči virovým chorobám.

Téměř magické vlastnosti se připisují ženšenu. Název této exotické byliny původem z Číny. v překladu slovo ženšen znamená „síla země v podobě člověka". Tvar jeho kořene totiž připomíná lidské tělo. Působí stimulačně a relaxačně na centrální nervový systém a pomáhá organismu mobilizovat energii. Proto se doporučuje k posílení organismu a prevenci stresu. Krátkodobě zlepšuje také koncentraci a vitalitu. Navíc zpomaluje stárnutí, reguluje krevní tlak a muže jistě potěší, že zlepšuje potenci.

Pro celkové posílení a regeneraci organismu je vhodný také lecitin, což je souhrnný název pro skupinu tukům příbuzných látek, zvaných fosfatidylcholiny. Zvyšuje imunitu, zlepšuje paměť a funkci nervového systému. Čistí ledviny a játra, odbourává tuky, a tak pomáhá snižovat cholesterol i krevní tlak.

Mezi odborníky nejvíce uznávané imunomodulátory v poslední době patří i glukany. Jsou to složité cukry, polysacharidy, které se nacházejí v různých druzích hub včetně našich obyčejných hlívy a žampionu) a také v kvasinkových membránách. Zlepšují totiž funkci makrofágů, což jsou imunitní buňky, které zajišťují likvidaci choroboplodných zárodků a dalších cizorodých látek. Působí i proti syndromu chronické únavy, a zesilují úřinky dalších léků.

Velmi účinná je i systémová enzymoterapie, která vychází z poznatku, že biochemické procesy v našem těle řídí enzymy. Je-li některý enzym porušen, odrazí se to na výkonu celého imunitního systému. Přípravky systémové enzymoterapie, kterým u nás kraluje volně dostupný lék Wobenzym, jsou cílenou kombinací živočišných a rostlinných enzymů, které výrazně aktivují obranný systém organismu. Pomáhají rychleji se zbavit nemoci a snižují riziko jejího návratu, navíc zamezují přechodu nemoci do chronického stadia. Dokonce posilňují účinky antibiotik, které při zdolávání mnohých nemocí užíváme, protože napomáhají jejich průniku do struktury organismu.

reklama
Doporučené recepty
    reklama