reklama

7 překvapivých důvodů, proč se každý den smát

Smích léčí. 7 překvapivých důvodů, proč se denně smát.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Ať už jste se špatně probudili, máte problémy s partnerem nebo se snažíte přežít každodenní dojíždění do práce, měli byste si najít důvod, proč se každý den smát. My jich máme hned 7.

Rčení "s úsměvem jde všechno líp" potvrzuje, že když se zasmějete, budete se cítit lepe a zvládnete stres a práci s větším nadhledem. Už jste někdy vyzkoušeli, jen tak se "zaculit" na zamračeného člověka? Uvidíte, co s ním váš optimismus udělá.

Trénujeme mozek

Emoce pochází z mozku, ale když se trošku přemůžeme, podaří se nám koutky úst trochu pozvednout i bez dobré nálady. Nedávné studie potvrzují, že když se párkrát soustředíme na úsměv, i když nemáme zrovna skvělý den, můžeme náš mozek lehce vytrénovat.

Výraz tváře s ním úzce komunikuje. A tak, jako se ve chvíli smutku mračíme, kontrolovaný úsměv může do mozku vyslat pozitivní signál.

Rozdávat radost

Výhod usmívání je několik. Nechceme vás nutit, abyste předstírali, že jste šťastní, ale jsou situace, kdy vám úsměv na tváři pomůže. Pokud se na někoho usmějete, i když vám zrovna není do juchání, vrátí se vám od něj zpětná pozitivní reakce.

Doporučujeme: Úsměv dokáže zlepšit náladu vám i druhým!

Kdo může za to, že se po té, co se někdo usměje, "zaculíme" také? Je to jakýsi druh "zrcadlení" či vlastnost, která nám byla dána od přírody, napodobování. O to se postarají "zrcadlové neurony", které nás tak nějak zmatou a my chceme dělat to, co ten druhý. Proto rozdávejte úsměv, rozehřejete tak "studené čumáky".

Boj se stresem

V odborném magazínu Psychological Science z Univerzity v Kansasu byla zveřejněná studie o vlivu úsměvu na stresové situace. Několik účastníků muselo v ústech držet tyčinky ve třech různých pozicích. Což už je samo o sobě humorné. Lékaři sledovali jejich tepovou frekvenci a ptali se jich na stresující otázky. Nejen, že se při vtipné situaci téměř dusili smíchy, ale udržovali svojí srdeční činnost v klidu. Následoval pokus, kdy se jich opět ptali na stresující otázky, ale už nebyli nijak rozptýlení hrou a humorem. Jejich tepová frekvence stoupla téměř na dvojnásobek.

Z tohoto zajímavého výzkumu vyplívá, že když si denně najdeme chvilku na zábavu a smích, zbavíme se nahromaděného stresu, a tím pomůžeme našemu srdci.

Budete mnohem přístupnější

Univerzita dále zkoumala, jaký vliv má úsměv na práci. Usmívající zaměstnanci získali mnohem více zákazníků, než ti, co měli za úkol tvářit se vážně a nepřístupně.

Vypadat důvěryhodněji

Vědci na Univerzitě v Pittsburghu zkoumali spojení úsměvu s důvěryhodností. Vyšlo jim, že člověk, který se nemračí nebo nemá univerzální výraz, je pro ostatní mnohem důvěryhodnější. Své tvrzení otestovali na 45 modelkách. Výsledek jasně potvrdil, že zkoumající označili za důvěryhodnější ty, které se při pohovoru usmívaly, i když to bylo jen lehké pozvednutí koutků.

Větší kreativita

I test z Univerzity v Kalifornii potvrzuje pozitivní účinky smíchu a dobré nálady. Muži, kteří byli šťastnější, dokázali mít komplexnější přístup k řešení problémů, lépe se soustředili, nacházeli snadnější řešení, než jejich negativně smýšlející protějšky. Může za to vyplavování větší dávky dopaminu, za což jsou zodpovědné pozitivní emoce.

Osvobozující pocit

Smích je osvobozující. Nacházejte denně důvod si jej dopřávat ve velkých dávkách. Budete spokojenější, uvolněnější a celkově si tak prodloužíte život.

Co vás naposledy nejvíce rozesmálo? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pomstila nevěru muže: Projímadlo a rozmlácené Porsche

Přišla ke mně smrtka v kápi, líčí zážitky schizofrenik

Následky mírné zimy. Vznik plísně vede k rakovině






reklama
reklama
reklama
reklama
reklama