reklama
 

16 let se soudili o syna, teď je dospělý

Ústí nad Labem - 16 let se soudil se svou manželkou o syna. Nejznámější český bojovník za práva otců Luboš Patera se definitivního verdiktu ve svém případu nedočkal, tečku udělaly minulý týden synovy 18. narozeniny.

O opatrovnictví se jeho rodiče již soudit nemohou. Patera řekl, že chce do konce dotáhnout žalobu na český stát, která leží u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Případ bývalých manželů řešilo již několik soudů, v Kladně, Praze a nakonec v Ústí nad Labem. Patera podal řadu stížností na podjatosti soudů, námitek a obrátil se i do Štrasburku.

Výhrady měl i proti poslední soudkyni Magdaléně Kerlové. Na počátku prosince loňského roku podal podnět k zahájení kárného řízení proti ní.

Naposledy se jeho případ u soudu projednával loni v prosinci. Tehdy se jeho příznivci poprali s policií a justiční stráží, která byla ochotná pustit do malé jednací síně jen omezený počet osob. Soud tehdy případ odročil.

Patera se myslí, že český soudní systém, který nebyl za více něž 16 let schopen o jeho případu rozhodnout, považuje za nespravedlivý a pomalý. Protože se nedočkal pravomocného rozsudku, hodlá pokračovat v žalobě u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Dodal, že jen tento tlak může české soudy přesvědčit, aby v podobných případech rozhodovaly rychle. Česká republika čelí řadě podobných žalob. Podle internetových stránek sdružení Spravedlnost dětem, například Česká republika na počátku ledna dvakrát prohrála soud se dvěma otci, kteří si stejně jako Patera stěžovali na pomalé soudní jednání.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama