reklama

Znáte Premenstruační syndrom? Může to být ještě horší!

Ještě před 20 lety jsme neznali ani premenstuační syndrom, a teď se dozvídáme, že to může být ještě horší.

Ještě před 20 lety jsme neznali ani premenstuační syndrom, a teď se dozvídáme, že to může být ještě horší.

Až osm procent žen má v období před "svými dny" potíže tak vážné, že je odborníci označují jako premenstruační dysforickou poruchu, jejíž zkratkou je (PMDD).

Poznáváte se?

Její příznaky nejsou už jen "nepříjemné" či "otravné" pro ženu a často i její okolí, ale doslova jí v určitém období znemožňují pracovat nebo studovat i věnovat se sociálním aktivitám.

Vzhledem k tomu, že se obtíže pravidelně opakují každý měsíc, nakonec ženu většinou připraví i o vztah. Vyšší riziko PMDD mají ženy, u nichž se tento problém vyskytl v blízkém příbuzenstvu v poodbě deprese či poporodní deprese.

Jak PMDD poznat? Stačí, když si vynásobíte co do intenzity všechny obvyklé symptomy PMS. A odborníci jich dosud popsali více než 300!

Na těle i na duši

Co se týká psychických změn, těmi nejčastějšími v souvislosti s premenstruačními příznaky jsou: podrážděnost, deprese, úzkost a výkyvy nálad. Mezi časté fyzické potíže patří zvýšená citlivost a napětí v prsou, otoky a pocity plnosti břicha. Mezi běžně se vyskytující premenstruační příznaky počítáme také poruchy spánku, změny chuti k jídlu, pocity vyčerpanosti a problémy s koncentrací.

Přesná diagnóza zatím oficiálně neexistuje. Proto jsou klíčovým nástrojem k určení těchto zdravotních komplikací denní záznamy, které si žena vede aspoň dva měsíců.

Jak se jí zbavit

V gynekologické ordinaci se diagnóza stanovuje orientačně pomocí dotazníku. Strach, že by se potíže lékaři nezdály dost "závažné", určitě není na místě.

Premenstruační příznaky nejsou žádným nutným "příznakem ženství," takže není důvod vzdát se možnosti klidného průběhu menstruace. Samoléčba prostřednictvím různých diet a přírodní léčby nikdy nemůže nabídnout takové řešení jako odborná péče. Samotné řešení problému s odborníkem je přitom bezbolestné a není se čeho bát.

Léčba tohoto onemocnění je hormonální, kdy se užívají vhodně zvolené prostředky hormonální antikoncepce (HAK).

Dvojí užitek

"Velkou změnu v tomto směru přinesl vývoj kombinované HAK s drospirenonem (hormonální antikoncepce Yaz, Yadine). Moderní progestin drospirenon má tzv. antimineralokortikoidní a antiandrogenní účinek, a příznivě tak ovlivňuje premenstruační příznaky," připomíná gynekoložka MUDr. Kateřina Svojanovská.

Zabraňuje totiž zadržování vody v těle a působí proti některým nežádoucím účinkům mužských pohlavních hormonů, které se v malém množství tvoři v těle zdravých žen. Tyto pozitivní účinky ještě zvýrazňuje dávkovací režim(tj. 24 + 4 (24 účinných tablet s ethinylestradiolem a drospirenonem a 4 tablety placeba - tedy bez účinných látek). Zkrátí se tak interval bez hormonů ze 7 na 4 dny, takže se sníží kolísání hormonálních hladin v organismu ženy, což pozitivně ovlivní její celkový stav.

Zveme vás na módní show s názvem "Každá žena může být modelkou". Sobota 9.10. od 19 hodin v SaSaZu. Vstup zdarma

Podívejte se, jak vypadal finální casting, na kterém se předvedly naše čtenářky - modelky před porotou složenou z šéfredaktorky Žena.cz Líby Drdákové, designéra Ivana Šablatúry a předního českého kadeřníka a supervisora celé přehlídky Michala Zapoměla.

reklama
reklama
reklama