reklama

Je čas na podzimní detox: Podpoří imunitu a zatočí se splíny

S podzimem často přichází nachlazení a sklíčená nálada z nedostatku slunečního svitu. Připravte se na toto období lehkým podzimním detoxem, který vaše tělo nakopne a prospěje i vašemu psychickému rozpoložení.

Foto: iStock

Detoxikace organismu je očistný proces. Zbavuje tělo škodlivých látek, které vedou k poruše tělesných funkcí. Správně provedená detoxikace harmonizuje organismus, přináší pocit zdraví a příval nové energie.

Očistu si určitě dopřejte, pokud vás trápí bolesti hlavy nebo kloubů, trávicí potíže nebo cítíte neustálou únavu a vyčerpání. Příznaky, že tělo potřebuje vyčistit, jsou také problémy se spánkem, časté nachlazení a další nemoci.

Hodně vody

Důležitou součástí každého detoxu je pitný režim. "Denně vypijte minimálně 1,5 litru čisté neperlivé vody, v závislosti na fyzické aktivitě a zdravotním stavu. Můžete kombinovat s vodami minerálními, ale určitě vybírejte ty neslazené. K detoxu se dobře hodí také čaje, zejména bylinkové," doporučuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.

Detoxikačními bylinami jsou například kopřiva, máta, fenykl, lichořeřišnice, pampeliška nebo ostropestřec. Šálek čaje vás příjemně zklidní a můžete si s ním udělat chvíli čas jen na sebe a své myšlenky.

Zaměřte se na ovoce a zeleninu

Jídelníček během detoxikace může být různý. Každému vyhovuje něco jiného a hodně záleží také na okolnostech, za jakých očistu provádíte, a co od toho očekáváte. Ideální je, když máte možnost si během detoxikace udělat čas jen na sebe, relaxovat a zklidnit se. V takovém případě lze detox postavit na pití ovocných a zeleninových šťáv a smoothies. Ideálním podzimním ovocem jsou jablka, hrušky a švestky. Ze zeleniny je to pak třeba dýně, cuketa či patizon, ze kterých si můžete udělat třeba i polévku. Detoxikace není hladovka, dopřejte si třeba i vařenou rýži. Energii vám mohou dodat také ořechy a různá semínka. Sáhněte třeba po těch dýňových, lněných, slunečnicových nebo konopných.

Detox v podobě konzumace pouhého ovoce a zeleniny nedržte dlouho, postačí dva až tři dny, maximálně týden s tím, že přidáte i právě zmíněnou rýži a semínka.  

Důležitý je pohyb

Během detoxu, stejně jako mimo něj, je pro udržení dobrého pocitu zásadní pravidelný pohyb. A vlastně na tom není vůbec nic těžkého, není totiž třeba se dlouhé hodiny dřít v posilovně. Vašemu zdraví prospěje už to, když si každý den dopřejete minimálně 30 minut chůze. Můžete si udělat třeba procházku cestou z práce, zajít se psem nebo místo výtahu chodit po schodech. Pro detoxikaci je důležité udržovat v dobrém stavu psychiku, k čemuž vám může pomoci také jóga.

Samozřejmostí je během detoxu vyřadit cigarety a alkohol. Vyhněte se taky smaženým jídlům, sladkostem, kofeinu, mléčným výrobkům a pšenici.

Dětství v normalizaci? Smradlavé tácy a slzející soudružky, vzpomíná Čvančarová | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama