Jaký je rozdíl mezi smutkem a vážnou depresí: Poznejte rozdíl
Smutek je normální lidská emoce, kterou občas zažíváme všichni. Jak ale poznat, že už se nejedná o smutek, ale o mnohem závažnější onemocnění psychiky - depresi?
Deprese je jednou z nejčastějších poruch psychiky. Někdy může být ale těžké rozeznat, kdy se opravdu jedná o tuto diagnózu a kdy pouze o delší dobu smutku, který občas prožíváme všichni.
Okolo rozdílu mezi depresí a smutkem panuje velký zmatek. Bohužel tomu všemu nepomáhá ani to, jak o svých smutcích mluvíme. Často říkáme něco jako "mám depku", což jistým způsobem zlehčuje samotnou depresi jako poruchu psychiky. Smutek je emoce, kterou rozhodně není radno zlehčovat, ale zároveň to hned neznamená, že má člověk depresi.
Poznejte příznaky
Smutek je většinou reakcí na nějakou zásadní těžkou životní událost. Většinou se cítíme smutní kvůli něčemu. Může to být ztráta partnera, práce, zdravotní potíže. To taky znamená, že když se to něco změní, nebo když se přes těžkou životní situaci přeneseme, náš smutek odezní.
S depresí je to ale jiné, jedná se o abnormální emoční stav, který ovlivňuje naše myšlení, emoce, vnímání a chování po delší čas. Když jsme v depresi, cítíme smutek kvůli všemu. Není třeba náročné situace, ztráty, nebo jiné okolnosti. Naopak, deprese často přijde, i přes absenci těchto spouštěcích mechanismů. Na papíře vypadá všechno v pořádku, člověk by měl být šťastný, ale není.
"Lidé, kteří trpí depresí, často zažívají intenzivní pocity viny, nízkého sebevědomí, nedostatek energii a neschopnost koncentrace. To všechno negativně ovlivňuje jejich každodenní život. Mnozí si taky myslí, že jsou v tom naprosto sami, což v realitě rozhodně není pravda," říká doktor Mark Winwood v rozhovoru pro britský Cosmopolitan.
Dobře míněné rady jsou většinou na škodu
Jedním z problémů u deprese je ten, že od těch, kteří trpí, je očekáváno to, aby se z toho rychle zase dostali. Ostatní dávají rady typu "je to všechno jen v tvé hlavě" a "musíš si zkrátka vybrat - být šťastný". Tyto poznatky a rady pouze ale ukazují na to, jak depresi v pravém slova smyslu lidé nerozumí. A tomu, který trpí, těmito poznatky spíše více ubližují.
Jak poznat depresi?
Jedním z největších rozdílů mezi smutkem a depresí je to, jak moc je tím vším ovlivněna nejen mysl, ale i tělo. Následující příznaky patří mezi ty nejtypičtější. O depresi se jedná, pokud splňujete minimálně pět z nich a to po delší dobu, uvádí se dva týdny.
- Většinu času jste ve špatné náladě.
- Aktivity, které vás dříve těšily, vás už vůbec nezajímají, nemůžete se pro nic nadchnout.
- Velké změny na váze nebo v chuti na jídlo. Buď ztráta apetitu, nebo naopak jeho zvýšení.
- Problémy se spánkem. Nemůžete usnout, nebo naopak spíte až moc.
- Vaše pohyby jsou pomalé, cítíte se většinu dne unavení.
- Pociťujete úzkost.
- Svírají vás pocity viny.
- Problémy s myšlením, koncentrací, kreativitou a neschopnost dělat jakékoliv rozhodnutí.
- Přemýšlíte o smrti a sebevraždě.
Pokud máte pocit, že vy, nebo někdo ve vašem okolí trpí depresí, vyhledejte odbornou pomoc. Pustit si komedii nebo si uvařit dobré jídlo v takových situacích nepomůže.