reklama

Každý čtvrtý pár má problémy s početím: Může za to přibývající věk

Problémy s početím jsou stále častější. Může za to jak nevhodný životní styl, tak neustále rostoucí věk těch, kteří se o dítě pokouší. Jaká existují řešení?

Foto: iStock

Problémy s přirozeným početím dítěte má v dnešní době téměř každý čtvrtý pár. Může za to přibývající věk těch, kteří se o dítě pokouší, ale i nevhodný životní styl. Většina z párů volí umělé oplodnění, loni jich bylo provedeno přes 39 tisíc, nejvíce v historii vůbec.

Díky asistované reprodukci se dnes narodí každé desáté české dítě. Odborníci se domnívají, že pokud se tato tendence bude zvyšovat stejným tempem jako doposud, tak za 15 let bude až polovina narozených dětí počata uměle.

Průměrný věk prvorodiček stoupá

Ženy s početím dítěte dnes nikam nespěchají, průměrný věk rodiček je v dnešní době 31 let, což je o čtyři roky více než na počátku století. Důvodů, proč si ženy dávají na čas, je více, od potřeby dosažení kariérních úspěchů až po to, že společenský tlak na to, mít co nejdříve dítě, není tak velký. V dnešní době už není žádnou zvláštností, když je prvorodičce 35 až 39 let - těch je na porodních sálech dnes čtyřikrát více, než tomu bylo dříve. 

Magická hranice, kdy už oplodnění není tak jednoduché, je 40 let. "Kvalita vajíček klesá s přibývajícím věkem ženy, takže kolem věku 40 let je procento vajíček schopných po oplození pokračovat ve vývoji minimální. Kvalita vajíček má řadu složek. U starších žen vznikají častěji defektní embrya, která mají nižší potenciál implantace (uhnízdění) do děložní sliznice," vysvětluje doktor Jan Lacheta z klinického centra ISCARE. 

Proč jsou problémy s početím u žen tak časté?

Za neplodnost může nejen přibývající věk. Na vině s neplodností žen může být také užívání hormonální antikoncepce v brzkém věku. Je totiž potřeba, aby se hormonální systém naučil fungovat přirozeně a samovolně. Pokud se tak nestane, může se po vysazení antikoncepce stát, že žena nějakou dobu nebude vůbec menstruovat a produkovat vajíčka, její cyklus nepoběží. "Ideální je v mládí včas s antikoncepcí začít, jako prevence před potratem, ale zároveň je důležité i ve vhodnou chvíli přestat, aby nedošlo k narušení plodnosti," doporučuje Daniel Struppl, primář pražského GynCentra.

Hormonální antikoncepce je diskutabilní z mnoha pohledů a hodně žen ji nevolí z toho důvodu, že s jejím užíváním taky zaznamenávají změny nálad, bolesti hlavy a jiné. Používání hormonální antikoncepce je silně individuální a každá žena by si o jejím užívání měla zjistit co nejvíce možných informací předtím, než se do toho pustí.

Kvalita spermií se zhoršuje

Problém je procentuálně stejný na straně žen jako na straně mužů. Zatímco před pěti lety byla spodní hranice plodnosti 20 milionů živých spermií v jednom mililitru ejakulátu, teď je hranice posunuta o čtvrtinu, tedy na 15 milionů spermií. Na kvalitu spermií má vliv věk a taky životní styl, který řada z nás podceňuje. Přestože pracujeme často více než deset hodin denně, nedopřáváme si pravidelný relax. Svůj díl na tom má i kouření, alkohol či nedostatek pohybu. 

Zamrazení na později

Stále častěji vyhledávanou službou se stává social freezing, tedy zamrazení pohlavních buněk na později. Metoda je vhodná pro obě pohlaví, ale zejména u žen zaznamenala v posledních třech letech zvýšený zájem. "Ženy v dnešní době chtějí ještě před založením rodiny často cestovat či se věnovat kariéře. Bohužel ale lidská plodnost s těmito plány nepočítá a začíná po 28. roku ženy klesat. V pozdějším věku tak může mít žena s přirozeným početím problém. Je tedy na zvážení, zda si nenechat ještě kvalitní pohlavní buňky zmrazit 'na později'.

V zahraničí tuto metodu zaplatila manažerkám například firma Google, takže možná je jen otázkou času, kdy se toho dočkáme i u nás," komentuje doktorka Kateřina Veselá z kliniky Repromeda. Muži metodu social freezing využívají už delší dobu ve větší míře, obzvláště onkologičtí pacienti nebo muži s rizikovým povoláním. Statisticky se tak pořád více zamrazují spermie, a to i proto, že odběr mužských pohlavních buněk je v podstatě rychlý a bezbolestný.

reklama
Doporučené recepty
    reklama