reklama

Káva v létě? Zkuste ji omezit, vašemu zdraví moc neprospívá

Většina z nás si bez ní neumí život ani představit. Jenže vedle skvělé chuti a povzbuzujících účinků má i své mínusy. Například je tu fakt, že kofein obsažený v kávě přispívá k dehydrataci těla a ve vedrech nám k ochlazení zrovna dvakrát nepomůže. Je na čase se zamyslet, jestli se kávy v létě nevzdat úplně.

Foto: iStock

Bez kávy si život nedokáže představit mnoho z nás. A proč taky, všude se přece tvrdí, jak je kvalitní káva v přiměřeném množství pro tělo prospěšná. Je však tolik přínosná pro zdraví i  i v letních vedrech?

Káva a léto se spolu zrovna dvakrát nekamarádí. "Ideální je popíjení kávy v létě spíše omezit, k ochlazení totiž tělu moc nepomůže a větší množství kofeinu navíc vysušuje," říká o kávě výživová poradkyně Naturhouse, Věra Burešová. A to ani v případě, že si dáte sklenici ledové kávy. 

Není nad kvalitní spánek

Kávu navíc často popíjíme z důvodu únavy, a tak se jen snažíme tělo ošidit o to, co mu chybí. Cítíte se přes den unavení? Pak je s největší pravděpodobností na vině špatné spaní. Zkuste se nad kvalitou vašeho spánku zamyslet. Kolik hodit naspíte či jestli se ze spánku budíte. Kvalita spánku se odrazí na vaší kreativitě, soustředění i celkové vitalitě během dne.

Hlavně hodně pít

Únava a dokonce i bolest hlavy je častá, když pořádně nepijeme. O pitném režimu slyšíme pořád dokola, je na čase ho začít brát vážně, hlavně teď v létě. Je to naprostý základ pro správné fungování našeho organismu. Vodu zkuste mít vždy po ruce. 

Čerstvý vzduch

Jestli pracujete v kanceláři, celý den ve vydýchaném, suchém vzduchu, vaši bdělost to určitě nepodpoří. Pět minut u otevřeného okna vám hned udělá lépe a rychlá procházka váš mozek okysličí zaručeně.

Alespoň o šálek méně

Pokud se kávy za žádnou cenu vzdát nechcete, alespoň přísun omezte třeba na jeden až dva šálky denně s tím, že poslední kávu byste si měli dopřát do 14:00. "Pijte čerstvě namletou zrnkovou kávu, vyhněte se instantní, ta vám zrovna dvakrát neprospěje. A nezapomínejte kávu zapíjet sklenicí čisté vody, káva působí močopudně a dehydratuje," připomíná Věra Burešová.

Čím kávu nahradit?

"Zajímavou alternativou může být čekanka, respektive její sušený kořen. Obsahuje inulin, který stejně jako káva působí na střeva, zlepšuje zažívání, uleví od zácpy. Diskutován také bývá pozitivní vliv čekankového kořene při léčbě cukrovky, zlepšení zdraví srdce a cév," říká Věra Burešová.

Vyzkoušet můžete i čaj matcha, který se dá připravit také jako latté. Je to práškový zelený čaj, který se vyrovná zhruba deseti šálkům běžného zeleného čaje a vaši energii dobije na mnohem delší dobu než káva. To už stojí za vyzkoušení. 

Dětství v normalizaci? Smradlavé tácy a slzející soudružky, vzpomíná Čvančarová | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama