reklama

Jak nepřibrat o dovolené, a přitom si užít jídlo

Snažíte se hubnout nebo si udržovat svoji váhu, jenže sotva přijde dovolená, už se nemůžete odlepit od švédských stolů a sladkých koktejlů? Je jasné, že byste si dovolenou měli užít, jak se ale nevrátit s pěti kily navíc?

Foto: iStock

Dovolená by rozhodně měla být obdobím klidu a to poslední, na co bychom se měli upínat, je naše postava a snaha zhubnout. To ale neznamená, že bychom měli úplně přehlédnout to, co je pro naše zdraví nejlepší, a ládovat se pečivem a pít sladké koktejly od rána do večera. Jak se tedy na dovolené stravovat?

Největší hrozbou pro naši postavu jsou zpravidla švédské stoly, které lákají k přejídání se, a kvůli nim toho často sníme daleko více než normálně. Jejich výhoda je ale v tom, že si můžete talíř sestavit podle vlastního uvážení. Vybírejte si zeleninu, kvalitní šunky a sýry a vyvarujte se tučných, hodně solených a sladkých pokrmů a nadmíry bílého pečiva.

Volte kvalitní potraviny a jezte hodně zeleniny

Nejlepší je úplně neztrácet svůj běžný režim a trochu přemýšlet o tom, co jíte. Zkrátka dělat to, co bychom měli dělat i normálně po celý rok. Snídaně by měla být tvořená vždy bílkovinami a sacharidy. Vyberte si kvalitní šunku s vysokým obsahem masa nebo tvarohovou pomazánku s žitným nebo celozrnným pečivem nebo jako variantu na sladko ovoce s bílým zakysaným jogurtem a neslazenými cereáliemi, oříšky a semínky nebo celozrnnými sušenkami. K hlavním jídlům si dopřejte kromě masa, ryb a kvalitních příloh také větší množství zeleniny, což by neměl být problém obzvláště na dovolených v přímořských zemích.

Hlídejte si také pitný režim. Odborníci doporučují vypít přibližně dva litry nejlépe obyčejné neochucené neperlivé vody. Pokud jste vyrazili za aktivním odpočinkem a máte větší fyzickou aktivitu, tak zvyšte i příjem tekutin.

Pozor na alkohol

Neříkáme, že byste se alkoholu měli vzdát úplně. Ale je vám asi jasné, že díky alkoholu nezhubnete. Lepší než koktejly a tvrdý alkohol je rozhodně kvalitní suché víno. Vyhnete se tak zbytečným cukrům.

Dětství v normalizaci? Smradlavé tácy a slzející soudružky, vzpomíná Čvančarová | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama