reklama

Alkohol a kalorie: Po kterém drinku přiberete nejvíc?

Který alkohol obsahuje nejvíce kalorií a který zase nejméně? A hlavně, jak alkohol vlastně na náš organismus působí? Přečtěte si, co si dát a čemu se vyhnout na dalším večírku.

Foto: iStock

Alkoholické nápoje jsou zajímavou kategorií. I přesto, že alkohol sám o sobě neobsahuje žádné tuky, cukry nebo bílkoviny, je kaloricky poměrně dost vydatný. Jedná se o takový nutriční paradox.

"Prázdné kalorie z alkoholu nepomáhají k regeneraci ani nárůstu svalové hmoty, pouze navyšují celkový kalorický příjem. Kromě toho po požití alkoholu přichází často hlad a zároveň odpadají zábrany, takže pak je pro mnohé snadnější zhřešit," říká Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka ze Světa zdraví.

Alkohol zpomaluje spalování

Zrádné je také to, jak alkohol působí na odbourávání tuku. Zjednodušeně se dá říct, že alkohol je toxický, a navíc se při jeho konzumaci výrazně zpomaluje či na určitou dobu zcela zastavuje spalování tuků.

Energetická hodnota a jak se vyznat v etiketě

Podle nařízení Evropské komise by se na všech potravinářských výrobcích měly uvádět nutriční a energetické hodnoty na 100 gramů nebo 100 mililitrů. Brzy to bude platit i pro alkohol. Sjednocené měrné jednotky u alkoholických nápojů by však pro spotřebitele mohly být zavádějící. Přestože všechny obsahují jeden a ten samý alkohol, výrazně se liší v jeho koncentraci, ostatních přísadách, ale hlavně v množství, ve kterém se alkoholické nápoje běžně pijí. Výrobci lihovin proto preferují přepočet na takzvanou konzumní jednotku.

"Například u rumu nebo whisky není konzumní jednotkou 100 ml, ale 20 nebo 40 ml. Energetická hodnota by tak byla u lihovin navýšena až pětkrát oproti tomu, kolik běžně konzumujeme v jedné porci. Zatímco u piva, kde běžná konzumní jednotka je 0,5 litru, by takové hodnoty byly naopak pětkrát nižší. Čísla jsou zkreslující, v běžné praxi se pivo po 100 ml nepodává," vysvětluje Vladimír Darebník z Unie výrobců a dovozců lihovin.

Co tedy pít?

"Mezi nejčastější alkoholické nápoje patří pivo a víno. Ačkoliv víno obsahuje na 100 ml více energie, piva většinou konzument vypije více. Takže sklenička suchého vína obsahuje přibližně 560 kJ, velké 10° pivo (500 ml) přibližně 775 kJ. A pokud je člověk na party, nebudeme si nic nalhávat, jen zřídkakdy zůstane pouze u jedné sklenky, čímž rozdíl v energii narůstá. Zrádné jsou sekty s obsahem až 430 kJ ve 100 ml a vermuty s cca 630 kJ na 100 ml. Pozor si dejte na oblíbené alkoholické míchané nápoje, stejně tak se ale vyvarujte i velkého množství ovocných koktejlů nebo nealkoholických míchaných drinků. Nejvíce energie na 100 ml obsahuje tvrdý alkohol (rum 900 kJ, slivovice podle obsahu alkoholu přibližně 925 kJ, vodka cca 930 kJ, whisky cca 1000 kJ, becherovka 1200 kJ ve 100 ml) a sladké likéry (vaječný likér 1200 kJ, Baileys cca 1300 kJ ve 100 ml)," říká Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka ze Světa zdraví.

Pokud bychom se dívali pouze na energetickou hodnotu, je asi lepší dát si panáka než pivo nebo víno, nemůžeme ale přehlížet to, že víno zase obsahuje řadu cenných antioxidantů a pivo vitaminy skupiny B.

Alkohol zařazujte výjimečně, s rozumem a dejte si to, co máte rádi a udělá vám největší radost.

reklama
reklama
reklama