Dostaňte se po Vánocích zpět do formy: Jak na to?
Po vánočních svátcích chodíte kolem zrcadla obloukem a váze se vyhýbáte jako čert kříži? Možná je na čase s tím něco udělat.
Vánoce jsou svátky klidu a míru, ale taky často i nekontrolovatelného přejídání. Po svátcích mnohé z nás pohled do zrcadla vyděsí. Nepropadejte ale panice, stejně jako jste nějaké to kilo nabrali, ho můžete zase shodit. A není to vše jen o nekonečném odříkání.
Nejdůležitější je zase najet na klasický režim a dát svému jídelníčku nějaký řád. Po všech teď kalorických bombách se zaměřte na pestrou a vyváženou stravu složenou z kvalitních potravin. Začněte jíst takové jídlo, které nezatěžuje trávicí trakt. "Pokud není váš metabolismus nastartovaný a nezvládá trávit přísun potravin, které mu dáváte, ať už jde o množství či kvalitu potravin, nemůžete začít hubnout ani budovat svalovou hmotu. Stejně jako skladba potravy je důležitý i její pravidelný příjem," říká Martin Šetelík, osobní trenér a manažer Fitness Aquapalace Praha.
Samozřejmostí je taky omezit sladkosti (ne si je naprosto zakázat) a zařadit více zeleniny a ovoce. Alkohol také nejde ruku v ruce se zdravým životním stylem, pokuste se ho pít co nejméně a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.
Sportem ku zdraví a menším kalhotám
Fitcentra a jiné sportovní zařízení jsou v lednu naprosto přeplněná. A je pro to důvod. Kdy jindy začít se sportem, než v rámci novoročních předsevzetí? Není ale těžké začít, je těžké vydržet. Vyberte si aktivitu, která vás opravdu baví. Pouze tak je šance, že u ní vydržíte déle, než přijde obleva. "Pro shození přebytečných tuků a vytvarování postavy je nejvhodnější fitness centrum, kde na jednom místě procvičíte celé tělo a navíc nemusíte řešit počasí, které vás může od pravidelné činnosti odrazovat. Hlavně začátečníkům bych doporučil dozor trenéra, který dohlédne na správné provedení cviků a zabrání, abyste si způsobili zranění," shrnuje Šetelík.
Cvičení vám pomůže nejen fyzicky, ale i mentálně. Sport je takový malý zázrak. Vylučují se při něm totiž endorfimy, což jsou hormony, které způsojí dobrou náladu a dokážou i tlumit bolest. Ne nadarmo se jim říká hormony štěstí. "Pravidelné cvičení působí jako přírodní antidepresivum. Pomáhá odstraňovat potíže s chronickými depresemi, únavovým syndromem, dokonce i zlepšuje psychický stav u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Jako prevence působí dobře nejen na psychiku, ale snižuje také například riziko kardiovaskulárních onemocnění či posiluje pevnost a růst kosterního aparátu," vysvětluje Martin Šetelík.
Chybí vám motivace? Stanovte si cíl
Ztráta motivace je častá, hlavně když je vaší jedinou motivací vysněná postava. Nemusí se to zdát, ale vidina vymakaných břišáků většinu lidí od čokolády nebo slaniny neodradí. Stanovte si cíl, který s kily nebo centimetry nemá nic společného. "Výbornou motivací k pravidelnému cvičení je permanentka do fitness centra nebo zápis do lekce. Trendy je aktuálně MMA, kruhové tréninky či hormonální jóga," dodává Martin Šetelík. Jednou z možností, jak se ubránit ztrátě motivace, je najít si parťáky, se kterými budete sdílet nadšení z dosažených výsledků.