reklama

4 pravidla pro běh v horkém počasí: Pijte dřív, než vyběhnete, a čepici nechte doma

Léto je tady a spolu s ním i vedro k padnutí. Znamená to, že musíte vynechat svůj běžecký trénink? Ne, jen je na to třeba jít chytře.

Foto: iStock

Podmínky pro běhání jsou jen zřídkakdy ideální. Někdy je na běh moc zima, jindy vedro, pak prší nebo moc fouká. Nečekejte na dokonalý den, čas a teplotu. To byste se totiž taky nemuseli dočkat.

Přečtěte si tipy na to, jak běhat zrovna teď v létě a zvládnout horké počasí.

Aklimatizujte se

Přihlásili jste se na půlmaraton, který se koná v letních měsících? Pak se nejspíš připravte na horké počasí. Tělo potřebuje čas, aby se aklimatizovalo na teplotní podmínky, a tak nepodceňujte trénink.

Klasicky je v létě nejlepší trénovat ráno nebo večer, kdy je chladněji, ale pokud se připravujete na závod, který je přes den, měli byste si zkusit občas zaběhat i v těchto podmínkách. V opačném případě by vás závod a váš výkon mohl dost nemile překvapit. Neznamená to ale, že byste měli hned napoprvé běžet vysoká tempa. Vezměte to pozvolna a poslouchejte své tělo.

Trasu vybírejte chytře

Pokud se chystáte běhat a venku zrovna peče slunce, vyberte si trasu, která vám zajistí co nejvíce chladu. Zkuste se vyhnout asfaltu a přímému slunci. Ideální je les nebo část města s vysokými budovami, které budou házet dlouhé stíny. 

Hydratace je základ

Jednou z nejdůležitějších věcí, když běháte venku v horku, je dostatečná hydratace. Vaše tělo se v horku snaží ochladit, a o to více se tak potíte. Ideální je přes den vypít tři až čtyři litry tekutin a popíjet je po menších dávkách. Pokud se chystáte na nějaký závod v horku, začněte pít více vody už dva dny před samotnou akcí. Pro zvýšenou hydrataci pomůžou taky iontové nápoje nebo kokosová voda. To pomůže doplnit látky, které při pocení ztrácíte. 

Správný výběr oblečení

V teple se vám bude nejlépe běhat ve funkčním volnějším oblečení. Vybírejte spíše světlejší barvy, které odráží sluneční svit. Nezapomínejte taky na sluneční brýle, pokud je slunce silné. Čepici raději nechte doma, pokud nebudete venku nějak extrémně dlouho, velká část tepla je totiž odváděna z těla právě hlavou, a tak byste se potili zbytečně víc, než je nutné. Důležité jsou také kvalitní boty, které je potřeba vybrat podle typu terénu, kde se chystáte vyběhnout. 

Na fotce: Inteligentní český powerdrink Edgar vás bude zásobovat energií (490 Kč/600 g), běžecké boty Cloudsurfer mají patentované tlumení CloudTec, které přináší měkčí dopad a lepší odraz (4290 Kč), funkční tílko Adidas Parley Performance Tank je prodyšné a vzdušné (999 Kč), vyrobené z recyklovaného plastu.

reklama
Doporučené recepty
    reklama