reklama

Snímky o potratu a životě v obytném voze. Ženy v roce 2021 převálcovaly svět filmu

Kinematografie byla v letošním roce ve znamení žen. Bylo to zřetelné na velkých filmových festivalech v Cannes a Benátkách, a také při udělování nejprestižnějších filmových cen. Ženy zazářily například na předávání Oscarů či francouzských ocenění Prix Lumière.

Režisérka Země nomádů Chloé Zhaová se narodila v Číně, žije však v USA.
Režisérka Země nomádů Chloé Zhaová se narodila v Číně, žije však v USA. | Foto: ČTK/AP

Rok začal dobře pro režisérku čínského původu Chloé Zhaovou. Poté, co s ním vyhrála Zlatého lva na filmovém festivalu v Benátkách v roce 2020, dostala za svůj snímek Země nomádů tři Oscary: za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší ženský herecký výkon pro hlavní představitelku Frances McDormandovou. 

Snímek Země nomádů byl natočen podle stejnojmenné reportážní knihy z roku 2017, kterou napsala americká novinářka Jessica Bruderová. Film vypráví příběh ženy, která v krátké době ztratila dlouholetou práci i manžela a prodala svůj majetek, aby si koupila obytný vůz, ve kterém žije a cestuje za prací. Hlavní postava shrnula svou situaci do výroku, že je bez domova, ale má střechu nad hlavou.

Chloé Zhaová je známá tím, že pracuje na menších nezávislých filmech. Producentem jejího posledního snímku Eternals, který šel do kin na podzim, je však společnost Marvel.

Zlatou palmu získala Julie Ducournauová

Porota v Cannes, kterou letos vedl americký filmař Spike Lee, udělila Zlatou palmu snímku Titan mladé francouzské režisérky Julie Ducournauové. Při předávání ceny Ducournauová uvedla, že má podobné pocity jako filmaři, kteří získali cenu před ní. Domnívá se, že žádný režisér a režisérka nemůže považovat svůj film za perfektní. Cena podle ní "vzdává hold nedostatkům, jež jsou srdce a energie, které filmy pohání".

Titan rozdělil kritiky a diváky. Film pojednává o genderu, násilí a mnoha dalších tématech a poskytuje nový temný a syrový pohled na sexuální identitu. Příznivé recenze pochválily snímek za to, že představuje odlišné ženské perspektivy.

Benátský festival ocenil film mapující pokus o potrat 

Ženy byly středem pozornosti i na benátském filmovém festivalu. Francouzská režisérka Audrey Diwanová dostala Zlatého lva za film L'Événement (Událost), který pojednává o pokusu mladé studentky ve Francii v 60. letech o potrat. Diváci sledují příběh hlavní postavy Anny, která se snaží získat svou nezávislost. Univerzální příběh zasazený do Francie generála de Gaulla a společnosti, kde vládnou muži, zdařile interpretovala francouzská herečka rumunského původu Anamaria Vartolomeiová. Samotná Diwanová uvedla, že film pojala "trochu jako výkřik, aby viděla, kam až bude slyšet".

Na podzim v Lyonu získala novozélandská režisérka mnoha talentů Jane Campionová cenu Prix Lumière 2021, která je francouzskou filmovou obdobou Nobelovy ceny. Při předávání ocenění vzdala hold filmovému umění, když řekla, že cítí, že filmy učinily její život možným. Řekla, že dospívat s filmy jí opravdu prospělo. Cítí, že lidé z filmové branže si se svou velkou představivostí "kladou velké otázky života, jako proč jsme tady, jak je možné milovat, kdo jsme nebo jaká nás čeká budoucnost".

Ve svém posledním filmu Síla psa, ve kterém hraje Benedict Cumberbatch, poskytuje ženský pohled na násilnického a machistického kovboje, který skrývá tajemství. Film uvedla platforma Netflix v listopadu.

Mohlo by vás zajímat: Historický úspěch Chloé Zhaové: Její Země nomádů získala Oscara za nejlepší film i nejlepší režii (26.4.2021)

Historický úspěch Chloé Zhaové: Její Země nomádů získala Oscara za nejlepší film i nejlepší režii | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama