Vypijete denně 3000 litrů vody?
>Výzkum ukazuje, že v denní porci jídla vypijeme více než 3 000 litrů vody. Začíná se tak mluvit o tzv. vodní stopě potravin (obsahu tzv. virtuální vody), představující celkové množství vody použité k výrobě produktu v místě jeho vzniku.
Výzkum ukazuje, že v denní porci jídla vypijeme více než 3 000 litrů vody. Začíná se tak mluvit o tzv. vodní stopě potravin (obsahu tzv. virtuální vody), představující celkové množství vody použité k výrobě produktu v místě jeho vzniku.
Politologové tvrdí, že příští světová válka bude o vodní zdroje. Vody na světě je čím dále méně, a zároveň jí lidé spotřebovávají stále víc. Určitě nejde jen o známý "pitný režim", kdy by každý člověk na světě měl denně zkonzumovat kolem dvou litrů vody. Jenže se při těchto počtech zapomíná na množství pitné vody, které konzumujeme v podobě potravin.
Kilo masa - 6000 litrů vody
Podívejte se na množství „virtuální vody" použité při pěstování, výrobě a dovozu potravin.
- Šálek kávy: 120 l
- Sklenice mléka: 200 l
- Sklenice vína: 120 l
- Sklenice čaje: 35 l
- Pomeranč: 50 l
- Banán: 70 l
- Jablko: 70 l
- Ořechy (100g): 494 l
- Tabulka čokolády: 2 400 l
- Hamburger: 2 400 l
- Pizza: 1 216 l
- Cukr (1 kg): 1 500 l
- Vejce (1 ks): 135 l
- Chléb (1 kg): 1 300 l
- Brambory (1 kg): 250 l
- Ječmen (1g): 1900 l
- Hovězí maso (1kg): 15 500 l
- Kuřecí maso (1kg): 5 200 l
Xavier Torras, ředitel nadace We are Water, k tomu uvádí: „Jeden člověk vypije za den přibližně 2 litry vody, ale k vyprodukování pouhého kilogramu rýže je zapotřebí 2 450 litrů vody, přičemž na kilo vepřového masa je to dokonce 6 000 litrů. To jsou jen dva příklady ilustrující skutečnost, kolik vody se k produkci potravin spotřebuje."
Jezme střídmě
My spotřebitelé ani nemusíme pocítit dopad produkce potravin na vodní zdroje, zvláště když k odčerpání vody dochází z řek vzdálených tisíce kilometrů. Celých 55 % dovážených potravin přitom pochází ze zemí trpících nedostatkem pitné vody potřebné k zajištění přísunu jídla.
Ani hrozba hladovění neodrazuje rozvojové země vyvážet hektolitry virtuální vody do úst obyvatel celého světa. Zatímco vyspělé země nestačí konzumovat kvanta dovážených potravin, zdroje nezbytné pro jejich výrobu se velmi rychle tenčí.
K řešení problému: přispějete například volbou potravin nenáročných na spotřebu vody. To se samozřejmě lépe napíše, než udělá. Ale omezit plýtvání potravinami a jíst střídmou a zdravou stravu v našich silách určitě je. A ještě bychom prospěli svému vlastnímu zdraví.
Věděli jste, že ...
- 3 000 litrů vody připadne na člověka za den
- 40 % populace žije v oblastech ohrožených nedostatkem pitné vody
- 1 miliarda lidí dnes nemá přístup ke zdrojům pitné vody
- 1,5 milionů dětí ročně umírá na nemoci způsobené kontaminovanou nebo nevhodnou vodou
- 55 % světové produkce potravin se pěstuje a vyrábí v oblastech s nedostatkem pitné vody.
- O 70 % více potravin bude třeba vyprodukovat v roce 2050
- 30 % vyprodukovaných potravin se nikdy nespotřebuje
Víc vody sníme, než vypijeme
Nadace We are Water ve snaze zvýšit celkové povědomí propagované organizací OSN proto spustila kampaň postavenou na sloganu „We eat more water than we drink," („Více vody projíme, než vypijeme") a rovněž vytvořila aplikaci „We Eat Water" („Projídáme vodu") pro chytré mobilní telefony.
Tato aplikace je sbírkou kuchařských receptů z různých národních kuchyní, přičemž u každého receptu je uvedena příslušná „vodní stopa" představující celkovou spotřebu vody nejen k samotnému vaření, ale zejména k vyprodukování použitých surovin. Aplikaci „We Eat Water" si lze stáhnout za symbolický poplatek 0,79 eur.
Finanční prostředky získané Nadací prostřednictvím této aplikace budou využity na podporu čtyř projektů pomoci v různých částech světa, kterým se nadace bude věnovat v průběhu roku 2012 společně s organizacemi Unicef, Vicente Ferrer Foundation (Ferrerova nadace), Oxfam a Education Without Borders (Vzdělávání bez hranic).
--------------------------------------------------------------------------------
Jaké nápoje jsou nejvhodnější?