Sharon Stone:Mrtvice po cvičení
Slavní, krásní, bohatí - a nemocni. Také hollywoodské hvězdy trpí chorobami jako my ostatní, a často dost vážnými. Každou středu čtěte o nemocech slavných!
Slavní, krásní, bohatí - a nemocni. Také hollywoodské hvězdy trpí chorobami jako my ostatní, a často dost vážnými. Každou středu čtěte o nemocech slavných!
Že je prasknutí cévní výdutě v mozku nejčastější mezi 50. a 60. rokem života, není velkým překvapením. Zajímavé je, že k němu dochází 3x častěji u žen.Prožila je i hollywoodská hvězda Sharon Stoneová - a to jí bylo tehdy pouhých 43 let.
Ke kouření stres
Kráska, proslulá rolí démonické spisovatelky v Základním instinktu, byla na cévní mozkovou příhodudost pravěpodobnou kandidátkou. Říkalo se o ní, že je chodící reklamou tabákového průmyslu a i dnes je mezi hollywoodskými celebritami výjimkou v tom, že se klidně nechává fotografovat s cigaretou.
Kouření ale nebylo jediným důvodem jeího onemocnění. Stoneová v onom září 2001 prodělala silně stresující zážitky.
Nejdřív jejímu manželovi třímetrový ještěr v Losangeleské ZOO prakticky utrhl nohu a Stoneová se na to dívala. Potom došlo v jejich manželství k ochlazení.
V jejím případě, na rozdíl od běžného obrazu onemocnění, nebylo příčinou krvácení do mozku prasknutí cévní výdutě. To by bývalo odpovídalo statistickému převaze výskytu cerebrovaskulárních příhod tohoto typu. Výduť má v mozku asi 6% populace.
Proč nešla k lékaři?
U Stoneové ale došlo k roztržení vertebrální artérie, které mělo příčinu v předchozím poškození cévní stěny prudkými pohyby. Lékaři je připisují přílis intenzívnímu cvičení, což může být pro vyznavace Murphyho zákonů jiste velkým zadostiučinením... Sharon totiž cvičila třikrát denně včetně šestikilometrového běhu, aby se udržela ve formě.
Měla štěstí v neštěstí, že příhodu přežila a že následky - zadrhávání v řeči a ztráta citu v noze - po osmi měsících ustoupily.
Krvácení trvalo ve skutečnosti celých 11 dní, během kterých Stoneová prodělávala stavy změněného vědomí a nebyla s to se orientovat v tom co se s ní děje.
Zpětně si vybavila své bloudění po domě a neschopnost přivolat pomoc. Zvláštní na věci je, že už jednou, po autonehodě v roce 1990 zažila něco podobného, kdy po těžkém otřesu mozku ležela tři dny na podlaze.
Krásná Sharon se tak mohla stát jednou z pěti milionů lidí, kteří každoročně následkem mrtvicezemřou. Dalších pět z celkem 15 milionů obětí pak má trvalé následky. V mnoha případech proto, že stejně jako herečka nevyhledají lékařskou pomoc včas.
Jak poznat příznaky?
Cévní mozková příhoda neboli iktus přichází náhle a nečekaně a mnohdy se nepřihlásí nijak výrazně. Lidé se proto snaží její příznaky vyležet, anebo rozchodit, místo aby okamžitě vyhledali pomoc neurologa. Odborná léčba by přitom měla přijít maximálně do tří hodin po začátku obtíží.
Neznalost příznaků však neomlouvá: u nás v ČR je pacientů s mrtvicí asi třikrát více než v západní Evropě, úmrtnost dvakrát vyšší. Jedním z důvodů je i skutečnost, že chybí specializované iktové jednotky intenzívní péče.
Stroneová později natočila klip, ve kterém veřejnost mimo jiné upozorňuje na příznaky cerebrovaskulární příhody. Včasné rozpoznání totiž může nejen omezit následky, ale znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.
Příznaky jsou v první řadě úporná bolest hlavy, dale zvracení, ztuhnutí krku, rozostření zraku, dvojité vidění, přecitlivělost na světlo a ztráta citlivosti (autor má všechny).
5 nejběžnějších příznaků mozkové mrtvice
-Náhlá ochablost nebo znecitlivění tváře, ruky či nohy, obvykle na jedné straně těla
-Potíže s mluvením nebo porozuměním řeči
-Porucha zraku patrná na jednom či na obou očích
-Závrať, ztráta rovnováhy nebo koordinace
-Silná bolest hlavy bez zřejmé příčiny
Sharon Stoneová díky svému skvělému fyzickému stavu a relativně nízkému věku 43 let v okamžiku příhody dokázala následky překonat, i když si od té doby stěžuje na citelný úbytek energie. Kouřit ale nepřestala...
Jaroslav Kratochvíl
zdroj: Aktuálně.cz