Sex na žluto: Smrtelné nebezpečí
Přenáší se pohlavním stykem a může znamenat dlouhou nemoc nebo dokonce smrt. Žloutenky typu B a C jsou nebezpečné a v létě je nákaza nejpravděpodobnější.
Léto, prázdniny, cestování .. . a všude tolik možností k novým, neotřelým zážitkům všeho druhu. Sex a často i drogy k nim určitě patří.
Žloutenku známe jako „nemoc špinavých rukou", ale ve skutečnosti patří do neoblíbené rodiny pohlavních chorob. Alespoň hepatitidy typu B a C, které mohou i zabít.
Sex a drogy
Přenáší se sexuálním stykem při poškození sliznice pohlavního ústrojí (záněty, infekce) nebo při rizikových sexuálních praktikách, u kterých hrozí kontakt krve s krví, např. sex při menstruaci nebo anální styk.
U injekčních uživatelů drog byl zjištěn stokrát vyšší výskyt žloutenky C v porovnání s běžnou populací v naší zemi. V průměru je infikováno 35 procent drogově závislých užívajících injekční drogy, u dlouhodobých uživatelů je to dokonce více než 60 procent.
Zaujalo vás toto téma? Diskutujte s námi pod článkem.
Kde se dáte tetovat?
Nebezpečné jsou všechny aktivity, při kterých může dojít k přímému kontaktu s lidskou krví. Vysoce rizikové je použití špatně sterilizovaných nástrojů, které se dostávají do opakovaného styku s krví různých osob - opakované použití jehel při aplikaci nitrožilních drog, piercing, tetování či akupunktura. Nebezpečné je rovněž používání cizích osobních věcí, jako jsou hřebeny, zubní kartáčky, žiletky a podobně, neboť na nich zaschlá krev může ulpět.
Ani si nevšimnete
Původce hepatitidy C byl objeven až koncem 80. let 20. století a v roce 1992 bylo zavedeno plošné testování dárců krve. Lidé, kteří dostali krevní transfúzi před tímto rokem, mohou být nakaženi a nemusí si být infekce vědomi, pokud se u nich nerozvinuly příznaky onemocnění.
Stejně tak o své nemoci nemusí vědět ani další nakažení, a tato choroba nebývá často rozpoznána ani při běžné preventivní prohlídce. Pouze malá část pacientů přichází k lékaři pro obtíže, nejčastěji únavu, nechutenství nebo poruchy koncentrace.
Budete dvanáctí?
Češi žloutenku podle průzkumu stále podceňují, což je osudová chyba. Nedávný Světový den boje proti žloutenkám (28.7.) měl moto: Nemohu být já tím dvanáctým?, které upozorňuje na překvapivou celosvětovou statistiku: každý 12. člověk na světě žije s chronickou infekcí žloutenky B nebo C, což je více než počet licí trpících AIDS nebo rakovinou.
- Chraňte se - znalost rizikových faktorů a způsobů nákazy hepatitidy B a C je nejdůležitějším krokem v prevenci
- Nechte se očkovat - před hepatitidou B se lze chránit vakcinací, proti hepatitidě C bohužel žádné očkování neexistuje
>
CO DĚLAT?
Každý, kdo má i sebemenší pochybnost, zda není nakažen hepatitidou, může každý všední den od 8 do 16 hodin zatelefonovat na anonymní bezplatnou linku tel. 800 33 11 22 a poradit se s odborným lékařem.
Zdrojem informací jsou také internetové stránky www.zloutenka-c.cz.