Rodinný jídelníček od expertky: Český, ale zdravější
Vyzkoušejte malé změny, které na jazyku ani v žaludku nepoznáte, ale budete jíst zdravěji.
"Vím, co bych neměl a co nesmím, a stejně nevím, jak mám jíst." Je to i váš problém? Přinášíme rady renomované odbornice.
Rady a doporučení, jak jíst zdravě, prší ze všech stran a často si naprosto protiřečí. Co vynechat a jak některé nevhodné potraviny nahradit, aby si toho jazyk ani žaludek skoro nevšiml, to poradí známá česká nutriční terapeutka Tamara Starnovská z Fóra zdravé výživy. Na rozdíl od mnoha rychlokvašených "takyexpertů" jde o skutečnou odbornici.
Jak ozdravit český jídelníček
"I malé a poměrně jednoduché úpravy mohou hodnoty výsledného jídelníčku velice výrazně změnit k lepšímu," říká Tamara Starnovská s ohledem na to, aby změny našich stravovacích návyků mohly být dlouhodobé a trvale dodržitelné.
Doporučujeme: 10 jídel, která nejsou tak zdravá, jak se tváří
Náš jídelníček se za poslední dvě desetiletí sice z určitého pohledu změnil k lepšímu, ale stále v něm přetrvávají nebo do něj přicházejí nové negativní vlivy. Ty vedou jednak ke zvyšování energetické hodnoty, jednak ke stále vysokému příjmu nasycených mastných kyselin (SAFA) ale také k nevhodnému stravovacímu režimu.
Všechny tyto faktory vedou ke zvyšování nadváhy a vzniku dalších zdravotních komplikací, jako jsou např. onemocnění srdce a cév, které zůstávají stále na první příčce v příčinách úmrtí v české populaci.
Tady jsou skutečné jídelníčky z praxe a konkrétní rady na jejich úpravu:
Jídelníček č. 1
- snídaně 7,00 hodin 2 krajíce chleba se silnou vrstvou křenového pomazánkového másla
- oběd 11,00 hodin karbanátek, bramborová kaše s máslem, 0,33 l limonády
- svačina 16,00 hodin maďarský guláš, plátek chleba
- 2. svačina 17,00 hodin smetanový jogurt
- večeře 18,00 hodin 2 plátky chleba s taveným sýrem a česnekem, 0,25 l slazeného čaje
- 2. večeře 21,00 hodin 1,5 l limonáda se sodou (1:1), 50 g sušenek s polevou
Doporučení k úpravám
- Ke snídani je vhodné vybrat spíše celozrnný chléb, místo pomazánkového másla použít lučinu či jiný čerstvý sýr doplněný křenem a kouskem zeleniny (rajče, okurka, paprika, ředkvičky apod.).
- Na oběd do bramborové kaše přidáme místo másla kvalitní margarín, karbanátek raději dusíme, než smažíme nebo po usmažení vysušíme nadbytečný tuk v ubrousku.
- Maso na karbanátek je vhodnější kupovat vcelku a pak si ho pomlít, nebo vybraný kousek masa nechat pomlít přímo v prodejně (máme přehled, o jak tučné maso se jedná), nebo použít jiný druh masa, např. krůtí. Opět je vhodné doplnit zeleninou např. ve formě malého zeleninového salátu. K pití místo limonády volíme raději 100% ovocný džus 1:1 ředěný vodou.
- Místo guláše ke svačině použijeme např. uzenou makrelu, plátek libového masa nebo několik plátků šunky s vysokým obsahem masa s krájenou jarní cibulkou, doplněné krajícem chleba.
- Druhou svačinu vynecháme a jogurt zařadíme místo sušenek na druhou večeři, přičemž budeme vybírat do 3 % tuku místo smetanového.
- K večeři můžeme tavený sýr zaměnit za pomazánku připravenou z tvarohu a kvalitního margarínu, ochucenou česnekem, vhodné je opět doplnit kouskem oblíbené zeleniny, čaj je vhodnější nesladit, příp. pouze přidat trochu džusu.
- Sušenky s polevou je dobré vyměnit za sušenky bez polevy (a bez náplně), případně za kousek kvalitní čokolády s vysokým procentem kakaa (85 % a více) a jejich konzumaci směřovat spíše do dopoledních hodin nebo na čas před nějakou pohybovou aktivitou, limonádu je opět vhodné nahradit ředěným 100% džusem, ve večerních hodinách lépe více naředěným, kvůli výsledné energetické hodnotě.
Jídelníček č. 2
- snídaně 7,00 hodin kysaný nápoj, 2 croissanty¨
- oběd 11,00 hodin bramborová polévka, kuřecí „čína" s rýží, řez čokoládového dortu, 0,33 l limonády
- svačina 16,00 hodin smetanový jogurt
- večeře 19,00 hodin knedlíky s vejcem, miska rajčatového salátu
Doporučení k úpravám
- Ke snídani je vhodné vyměnit croissanty za vícezrnnou housku s kvalitním margarínem a džemem, ideálně doplněnou kouskem ovoce
- Jíškou zahuštěnou polévku je vhodné vyměnit za vývar se zeleninou, bramborami a houbami, do "číny" použijeme i zeleninu.
- Dezert si odpírat nemusíme, jen vyměníme čokoládový dort za piškotový řez s ovocem (příp. doplněný kouskem kvalitní čokolády) a do jídelníčku ho zařadíme až cca 2,5 hodiny po obědě, ke svačině, cca 2,5 hodiny poté je prostor k další svačině (aby nebyl interval mezi jídly tak velký). Místo limonády opět raději podáme ředěný 100% džus, nebo např. vodu s několika kapkami limetky.
- Smetanový jogurt ke svačině vyměníme za méně tučný, cca do 3 % tuku.
- Ze surovin k večeři připravíme rajčatový salát s vejcem, dochutíme majonézovo-jogurtovým dresinkem a doplníme dvěma plátky chleba nejlépe celozrnného místo knedlíků.
I s tak bezbolestnými změnami je výsledek v obou případech mnohem zdravější - jak podle energetické hodnoty, tak podle obsahu bílkovin a tuků, především nasycených - tedy těch nevhodných.
Co děláme v jídle špatně?
Za posledních 20 let došlo k několika významným kvalitativním změnám v našem stravování: K těm pozitivním podle Tamary Starnovské patří významné snížení konzumace mléka a tučných mléčných výrobků ve prospěch nízkotučných variant a zakysaných mléčných nápojů Zvýšila se také konzumace rostlinných tuků.
Náš tip: Rozhovor i o vašem zdraví: Odpovídá odbornice na výživu
Významně jsme také omezili tučná masa a oblíbili si vhodnější kuřecí. Mnohem více také jíme ovoce a ovocné šťávy včetně čerstvých, i zeleninové saláty místo hlavního jídla. Totéž platí o tmavých druzích pečiva. Jen málo se však zvýšíla konzumace ryb a korýšů.
Jak velké porce jíte?
Negativní trendy se však projevily ve zvýšení konzumace minerálních vod. Bohužel jsme se také naučili stále častěji používat nevhodné úpravy pokrmů, jako je grilování, smažení a restování. Ještě horší je fakt, že stále více lidí jí potraviny s výživově méně vhodným složením, kdy je prioritou zejména cena a nikoli kvalita.
Začíná se stávat tradicí, že dříve obvyklé 2 chody (polévka a hlavní chod nebo hlavní chod a salát či kompot) doplňujeme o další jeden až dva chody (předkrmy, moučníky). I to má za následek neúměrně vysoký příjem energie v rámci jednoho denního jídla, který se tak směle může vyšplhat až k doporučenému příjmu na celý den.
"Problémem je také velikost porcí, které považujeme za běžné. Nejen doma, ale i v restauracích a fastfoodech. Negativním je i fakt, že i tyto velké porce jídla se posouvají do pozdějších večerních hodin, tedy přesně naopak než by tomu mělo být," připomíná závěrem nutriční terapeutka Tamara Starnovská. .
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Cholesterol: Hlavně jde o geny, ovlivníte jen třetinu
Jíst podle kaloriií? Nedoporučuju, říká Petr Havlíček
Nevíte, co chcete? Máme 5 tipů, jak to zjistit