reklama

Poradna: Řasy vám prodlouží speciální kapky, říká oční lékař Pavel Stodůlka

Zeptali jsme se za vás očního lékaře prim. MUDr. Pavla Stodůlky na problémy týkající se očí.

Foto: iStock

Píšete nám a posíláte své dotazy týkající se různých témat. Tentokrát jsme vybrali dvě otázky týkající se problémů s očima a poslali je očnímu specialistovi.

Primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR

Primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR

Specializuje se na oftalmologii - převážně na refrakční chirurgii, operace šedého zákalu a transplantace rohovky. Je mezinárodně uznávaným inovátorem oční chirurgie. V roce 2004 založil ve Zlíně oční kliniku Gemini. Více na www.gemini.cz.

Nechala jsem si prodloužit v salonu řasy, ale bohužel jsem dostala alergickou reakci a musela jsem řasy nechat sundat. Budu se muset spolehnout na prodlužující řasenku, nebo existuje i jiné řešení? (Simona L.)

Případy přecitlivělosti očí po prodlužování řas nejsou výjimečné. Umělé řasy a zvláště lepidlo mohou alergizovat oční víčka a způsobit jejich zarudnutí, šupinatění a otoky. Zároveň způsobují oslabování vlastních řas a jejich vypadávání. Některé salony používají řasy z jemné srsti zvířat, jež může být alergizující. Pokud se lepidlo dostane přímo do oka, může poškodit zrak.

Stále oblíbenější je v poslední době prodlužování řas speciálními kapkami, které jsou k vlastním řasám šetrnější. Podporují jejich růst a houstnutí. Prodlužování řas očními kapkami je snadné. Díky štětečku si kapky ženy jednoduše na řasy nanesou samy. Než se ale do prodlužování řas pustí, je třeba navštívit některou z očních klinik, kde řasy prodlužují. Před aplikací kapek každou pacientku prohlédne lékař a zkontroluje nitrooční tlak. Přestože jsou kapky zdravotně nezávadné, nejsou vhodné pro každého. Používat by je neměly například těhotné a kojící ženy nebo klientky se sklony k zánětlivým onemocněním očí. Zdravotnický personál zároveň vysvětlí, jak kapky aplikovat.

Je mi 45 let a mám brýle na dálku. V poslední době s nimi ale vidím špatně při čtení, někdy si je musím dokonce sundávat, přitom jsem je nosila běžně celý den. Budu potřebovat výměnu čoček? (Alena K.)

V tomto věku se tak děje z důvodu stárnutí naší vlastní čočky. Ta již nedokáže tak dobře zaostřovat na blízkou vzdálenost, proto se zhoršuje vidění na čtení. Pacienti, kteří vidí dobře do dálky bez brýlí, tak najednou potřebují brýle na čtení, naopak pacienti s minusovými dioptriemi, kteří brýle celý život nosí, najednou zjistí, že se jim čte líp bez brýlí. Jsou dvě možnosti, jak tento problém řešit. Buď si pacient brýle sundává a čte bez nich, nebo podstoupí oční operaci. Určitě by bylo vhodné oči důkladně vyšetřit očním lékařem, aby se případně vyloučily další příčiny, případně se určila vhodnost výměny čoček.

reklama
Doporučené recepty
    reklama