reklama

Na WC neseďte víc než 5 minut, radí odborníci

Číst si na WC nám zakazovali už naši rodiče. Jejich zkušenosti nyní potvrzují němečtí odborníci, i když dnes jejich rady musíme rozšířit i na hraní s telefonem, sledování tabletu nebo zírání do notebooku.

Foto: Profimedia.cz

Číst si na WC nám zakazovali už naši rodiče. Jejich zkušenosti nyní potvrzují němečtí odborníci, i když dnes jejich rady musíme rozšířit i na hraní s telefonem, sledování  tabletu nebo zírání do notebooku.

Zpestření pobytu na záchodě čtením novin, časopisů nebo knih, popřípadě zíráním do laptopu významně zvyšuje riziko vzniku hemeroidů . Jakýkoli delší pobyt, zejména spojený s tlačením, totiž narušuje cévy v okolí svěrače.

Vysedávání na WC způsobuje hemoroidy

Podle prof. Alexandera Herolda z mannheimského Centra pro proktologie (choroby rekta) by měli lidé jít na záchod pouze v případě, kdy to nezbytně potřebují. Především by zde neměli strávit dobu delší než nezbytně nutnou - tedy kolem pěti minut. Jinak dochází k narušení cévních pletenců a způsobuje jejich kruhové zduření, jež je mnohdy velice bolestivé.

Obdobné nebezpečí však hrozí nejen při zácpě, ale také průjmu. Při něm se totiž řitní svěrače otvírají nepravidelně a nerovnoměrně.

Přečtěte si také:  Nástrahy hubnutí: Kdo nepapá, ten nekaká...

Nechme stranou potíže, vzniklé po konkrétním jídle. To, co trápí skoro 30 % lidí v západních zemích, je trvalé a dlouhodobé snížení počtu stolic, obvykle na méně než na třikrát týdně. Volně žijící tvorové však tento problém neznají a primitivní národy také ne.

Zácpou trpí hlavně ženy

Nejčastější je návyková zácpa, především u žen. Může vzniknout již v dětství, kdy dítě odsouvá z nějakého důvodu nucení na stolici. Děláme to i v dospělosti, a bohužel možná, že dokonce ze stejných příčin...

S věkem se pak problém pořád zhoršuje. Vzpomeňte si, kolikrát jsme nešli, protože zvonil telefon,  styděli jsme se to přiznat nebo jsme spěchali za něčím "důležitějším". Pak stačí odjet na dovolenou a v cizím prostředí nejdeme už vůbec.

K rozvoji zácpy samozřejmě přispívají  potraviny. Běžná strava obsahuje nadměrné množství rafinovaných, tučných a sladkých potravin, plných konzervačních látek i jedovatých chemikálií.

Jídla je buď málo, opět především u žen, nebo alespoň obsahuje málo vlákniny. Trávenina je málo naředěná, protože málo pijeme. Přírodní stravy, která by povzbuzovala defekační reflex (vyměšování), je vlastně jen mizivé množství.

Na WC chodit pravidelně

První radou proto je jít to "zkusit " okamžitě při prvním slibném náznaku. Nejraději brzy po probuzení. K základním radám totiž patří také heslo "pravidelnost". Zkrátka - sednout si každé ráno na WC a zkusit (pozor, moc ovšem netlačit), zda by z toho přece jenom něco nebylo.... Smyslem je znovu vzbudit defekační reflex.

A ještě si můžeme klidně přidat vlákninu z lékárny, ať už sypanou nebo ve formě lisovaných tablet. Existují i pilulky, ale ty bývají méně účinné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nemůžete si ani sednout? Víme, jak na hemoroidy

Jak "ozdravit" jídlo? Stačí trocha speciální vlákniny

Hemeroidy - příčiny, typy a léčba

reklama
Doporučené recepty
    reklama