Mýty o rakovině děložního čípku
Mýtus č. 1: Rakovina děložního čípku je dědičná
U tohoto typu rakoviny hraje dědičnost minimální úlohu. Riziko nakažení virem HPV je totiž u každé ženy stejné, bez ohledu na její předchozí rodinnou anamnézu.
Mýtus č. 2: Proti přenosu HPV mě ochrání kondom
Kondom sice snižuje riziko přenosu, přesto i při jeho používání může k nákaze dojít. Papilomaviry se nepřenáší pouze pohlavním stykem, ale také například při orálním sexu (přenos z úst na pohlavní orgány je možný).
Mýtus č. 3: Pokud nádor děložního čípku nelze operovat/vyoperovat, nemám šanci se vyléčit
Léčba lokálně pokročilého nádoru děložního čípku je náročná, ale v řadě případů lze kombinací moderní radioterapie - zevního a vnitřního ozáření - s chemoterapií vyléčit i neoperovatelný nádor. "Výsledky zlepšilo například využití magnetické rezonance pro plánování brachyterapie (vnitřního ozáření) u těchto nádorů. Zobrazení pomocí magnetické rezonance umožňuje přesně lokalizovat polohu nádoru a ten následně cíleně ozářit. Díky tomuto cílenému ozáření se výsledky přežití žen s lokálně pokročilým onemocněním zlepšily o 20 procent, což je v onkologii jedno z největších zlepšení za posledních 20 let," popisuje Vít Ulrych využití magnetické rezonance přímo na ozařovně, které Multiscan zavádí jako první v Česku.