reklama

Migréna je jako bolest při porodu, lidé ji ale radši tají. Pomoct může nová aplikace

Migréna není "jen" bolest hlavy. Řada lidí při ní zvrací, ztrácí rovnováhu, nemůže mluvit, má zimnici, průjem, je zmatená a dezorientovaná. Společnost přesto migrénu nevnímá jako vážnou nemoc.

Foto: mislav-m / Foter / CC BY

Plně rozvinutý záchvat migrény si podle lékařů nezadá s porodními bolestmi. Přesto ji podle 85 procent lidí nebere společnost vážně, více než půlka ji dokonce radši skrývá před svými blízkými. 

Tato překvapivá zjištění odkryl on-line průzkum v rámci kampaně Beyond Migraine: The Real You (Tvé pravé já ukryté za migrénou), který zjišťoval, jak se žije lidem s migrénou v Česku a v dalších devíti evropských zemích. Průzkumu, provedeného nezávislou agenturou za podpory společnosti Teva Pharmaceuticals, se zúčastnilo 7520 pacientů s migrénou a více než 500 jich bylo z Česka.

Záchvaty migrény mají vliv na pracovní život

"Snažíme se upozornit na to, že migréna není obyčejná bolest hlavy, ale chronické onemocnění, které pacienty výrazně omezuje v jejich životech. Pacienti se před svým okolím stydí nebo si připadají neschopní, jiní se zase setkávají s nepochopením a zlehčováním svého stavu," vysvětluje předsedkyně pacientské organizace Migréna-help Rýza Blažejovská. 

"Přitom ve chvíli, kdy prožíváte 10 a více celodenních záchvatů každý měsíc, je kvalita života, i pracovního, o dost složitější. Do jisté míry to lze řešit například částečnými úvazky, ale ne každý zaměstnavatel má pro neplánované absence pochopení," upozorňuje Blažejovská.

Výzkum ukázal, že se 58 procent dotázaných pacientů s migrénou cítí vyčerpaně, 54 procent pociťuje deprese a smutek, 51 procent frustraci. Přesně 85 procent tázaných říká, že společnost nebere jejich nemoc vážně, v Česku to takto vnímá dokonce 91 procent. Téměř polovina lidí s migrénou v Evropě podle průzkumu svoji nemoc tají před okolím, a to i před partnerem a dětmi. V Česku skrývání nemoci před blízkými přiznává dokonce přes 60 procent lidí.

Důležité je poctivé dodržování léčby

Podle neurologů je při léčbě migrény důležitá především rychlá správná diagnóza a poctivé užívání léčby. V Česku pak funguje síť třiceti Center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Tam pomáhají pacientům, kteří už se někde léčili, ale nemoc se nepodařilo běžnými postupy ovlivnit.

"Některým pacientům pomáhá při záchvatu tzv. akutní léčba analgetiky nebo léky přímo na migrénu - triptany. U těch, kteří prožívají záchvaty častěji než čtyřikrát měsíčně, lékaři obvykle nasazují preventivní  léčbu. Pacientům dokážeme snížit počet záchvatů až o 50 procent, přičemž používáme přípravky, které byly původně vyvinuty pro jiná onemocnění, ale ukázal se u nich pozitivní účinek na migrénu," vysvětluje vedoucí lékařka Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy Neurologické kliniky 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice Jolana Marková.

Nová aplikace jako deník záchvatů

Nově může lidem trpícím migrénou pomoci i aplikace Migréna kompas. Ta jim umožní zaznamenat jednotlivé záchvaty, jejich délku, intenzitu a užité léky. Kromě toho uživatel do kalendáře aplikace může zaznamenávat svou životosprávu a to, jak se cítil. Pacienti tím lépe porozumí svému onemocnění, a data navíc slouží jako pomocník při rozhovoru pacienta s lékařem.

"Při léčbě migrény se často podceňuje skutečnost, že existuje řada ovlivnitelných faktorů jako stres, pití alkoholu, nedostatečný spánek nebo přísun tekutin, které ataky vyvolávají," říká Blažejovská. Změna životosprávy nebo práce se stresem přitom může přispět ke snížení počtu záchvatů.

"Člověk s migrénou by si správně měl vést deník záchvatů, aby podle něj mohl lékař sledovat projevy nemoci ve spojení s ostatními faktory a podle toho například upravit léčbu nebo doporučit jinou," vysvětluje Blažejovská benefity aplikace.

Na vzniku aplikace se podílela právě pacientská organizace Migréna-help, společnost Teva Pharmaceuticals, česká společnost Pears Health Cyber a přední odborníci v oboru neurologie, kteří aplikaci testovali společně s pacienty celkem šest měsíců. Dostupná je zdarma na většinu chytrých telefonů a do budoucna ji vývojáři plánuji spustit také na Slovensku, v Maďarsku a v pobaltských státech.

Mohlo by vás zajímat: Bolest vždy souvisí s psychikou

Mysl ovlivňuje, jak tělo bude fungovat. Svalové napětí a dech je indikátor toho, jak moc jsme v psychickém napětí. Žádné zranění a bolest není jen tak | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama