Jak si odpočinout za 15 minut: Překvapivé poznatky o délce spánku
Patříte k těm, kteří i po osmihodinovém spánku nejsou schopni vstát na zazvonění budíku, nebo prožíváte období, kdy prostě nemáte tolik nočního odpočinku, kolik potřebujete? Na každý problém existuje řešení!
Podle vědců z Kalifornské univerzity spí zhruba polovina obyvatel planety méně, než doopravdy potřebuje. Lékaři hovoří jasně: dlouhodobý nedostatek spánku způsobuje závažné zdravotní problémy, zvyšuje se riziko onemocnění srdce, sklony k tloustnutí i depresím či některým druhům rakoviny.
Po probdělých nocích se cítíme tupější, to proto, že neurotransmitery v mozku nefungují tak, jak mají. Pamatujeme si hůř, nejsme schopni chápat dostatečně rychle nové informace, klesá produktivita. Existuje ale odvážná teorie, že během 15 minut spánku můžeme napravit škody napáchané v noci. Jak to funguje?
Vyspat se do zásoby
S touto radou se často setkávají rodiče v očekávání potomka. "Vyspěte se do zásoby, pak už nebudete klidně spát nikdy." Depresivní, že? Bohužel ale podobná rada ani není funkční. "Vyspání se do zásoby" se také někdy označuje jako víkendové spaní, kdy zůstanete v posteli do odpoledne a snažíte se vynahradit si něco, co jste v týdnu museli oželet. Podle výzkumů si tak ale jen zvyšujete šanci na depresi a ještě větší únavu.
Proč spát alespoň 7 hodin?
Podle jiných vědeckých experimentů je pro dospělého člověka ideální, pokud spí osm a půl hodiny. Pokud trávíme nočním odpočinkem méně než sedm a více než 10 hodin, škodíme svému tělu podobně, jako bychom nespali vůbec.
Co na to úspěšní lidé?
Legendy vypráví třeba o Margaret Thatcherové, která byla velmi produktivní a efektivní, ale spala přitom denně pouhé čtyři hodiny. Podobně na tom byl i filozof Voltaire, který zase chtěl mít víc času na své filozofické úvahy. Nutno dodat, že k tomu vypil 30 (!) šálků kávy. Motto Napoleona Bonaparta znělo: "šest hodin spánku je pro muže, sedm pro ženy, osm pro blbce". Co by asi myslel o Albertu Einsteinovi, který spal 10 hodin denně a nevynechával ani "šlofíka" po obědě? Leonardo da Vinci spal každé čtyři hodiny 20 minut, Winston Churchill zase po pěti hodinách spánku v noci vždy potřeboval odpolední siestu.
Spánková elita
Existují lidé, kteří se ale i po několika hodinách spánku cítí velmi osvěžení a jsou produktivní. Takových je ale velmi málo, jedná se o nositele genu hDEC2-P385R, který souvisí s regulací spánkových režimů. Mezi tyto šťastlivce patří zhruba 1-3 % populace.
15minutový spánek
Čeká-li vás důležité rozhodnutí nebo dlouhá cesta autem a jste k smrti unavení, musíte si najít čtvrt hodiny. Vypněte telefon, dejte si na oči masku, díky které vás nebude rušit denní světlo a pohodlně se uložte. Podle vědkyně Sary Mednickové z Kalifornské univerzity si mozek i tímto krátkým, ale efektivním způsobem odpočine. Pamatujte totiž na to, že pokud jste tragicky nevyspalí, nacházíte se v podobně nebezpečném stavu, jako byste byli opilí. A to během dne rozhodně není žádoucí.