Alkohol brání v hubnutí: Pivo nebo bílé víno si ale občas dát můžete
Alkohol je obecně velmi kalorický, a proto jej výživoví poradci v rámci redukce tělesné hmotnosti obecně nedoporučují. Sklenka suchého vína jednou začas prý neuškodí, ale jak je to s oblíbeným pivem?
Konzumace alkoholu naší postavě bohužel zrovna dvakrát neprospívá. To ale neznamená, že ho musíme vyřadit úplně. Někdy si chceme dát skleničku večer po práci nebo si přiťuknout na oslavě. Co je dobré vědět?
Každému z nás funguje metabolismus jinak, ale při redukci odborníci nedoporučují pít alkohol každý den, ani pokud jde o suché víno. "Jako příklad bych uvedla to, že jste třeba na party či večírku, kde si přiťuknete skleničkou. Aby se člověk v redukční fázi necítil vystrnaděný z kolektivu, tak si prostě dáte skleničku suchého bílého vína a současně doplníte tekutiny sklenicí vody," říká poradkyně Alena Balíková Přídová z Naturhouse. Důležité je zejména nepít alkohol nalačno.
Hlavně s rozumem
V případě, že nechcete přibrat a není zbytí, volte bílé suché víno. "Občasná konzumace dvou deci suchého bílého vína nemusí uškodit. V tom případě je ale potřeba doplnit tekutiny v podobě čisté vody, které se nezapočítávají do denního příjmu tekutin," říká hlavní výživová poradkyně Naturhouse Alena Balíková Přídová.
Určitě ale nevynechávejte žádné jídlo. To odborníci nedoporučují ani v případě, že máte před sebou alkoholovou noc. Alkohol totiž představuje jen prázdné kalorie a žádné živiny. Pokud nechci přibrat, vždy platí zásada zdravého a pravidelného stravování i pitného režimu.
Alkohol nemusí být ale vždy tak špatný. Některé studie dokonce dokazují, že pravidelná denní dávka malého množství alkoholu může mít příznivé účinky na naše zdraví.
Pivo jako lék
Na kardiovaskulární systém má prospěšný vliv zejména bílé a červené víno. Pozitivní účinky na hladinu cholesterolu se pak přisuzují pivu, které obsahuje látky podporující tvorbu HDL, takzvaného hodného cholesterolu, a potlačují tvorbu záporně působícího cholesterolu."Pivo dokáže regulovat hladinu cholesterolu v krvi. Pro zajištění správného účinku na organismus je však třeba si dát pozor, aby dávka alkoholu byla malá (doporučuje se u vína sklenička denně, u piva pak třetinka) a pravidelná. Příliš velká dávka má spíše opačný efekt," radí výživová poradkyně Alena.
Pivo pro lepší zažívací trakt a spánek
Pozitivních vlastností pro naše zdraví má pivo hned několik. Z těch nejvýznamnějších je obsah velkého množství vitaminů B. Pokud má tělo nedostatek vitaminu skupiny B, projevuje se to především vypadáváním vlasů, špatnou náladou či nekvalitním spánkem, zvýšenou tvorbou ekzémů, akné a aft. Vitamin B doplníme například droždím, ale také pivem. Nejvíce vitaminu B se nachází v nefiltrovaných a kvasnicových pivech.
Pivo má také vysoké množství vlákniny, které je dobré pro zažívací trakt. Když už si jednou začas dopřejete těžký a vydatný oběd, zapijete jej malým pivem. To totiž působí velmi pozitivně na lidské trávení. Je to díky obsahu chmele, který podporuje tvorbu trávicích enzymů. Navíc pomáhá snižovat překyselení žaludku.
Pivo a dieta
Je ale bohatým zdrojem energie, proto bychom se mu měli při dietě vyhnout, nebo alespoň pít v omezené míře, a to vždy k jídlu. Pokud si chcete dopřát pivo bez výčitek, zvolte ho po sportovní aktivitě, kdy vám poslouží jako výborný iontový nápoj.