reklama

Slavná zpěvačka nebo paralympionička. Poznejte ženy, které letos chtějí do sněmovny

Paralympionička, mistryně světa v extrémním závodu Spartan Race, slavná zpěvačka nebo romská aktivistka. V letošních volbách do Poslanecké sněmovny se o křeslo uchází rekordní počet žen - 31,7 procenta.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD v polovině května 2021 Prohlédnout grafiku
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD v polovině května 2021 | Foto: Radek Bartoníček

Historicky nejvyšší je letos také počet žen, které povedou jednotlivé kandidátky. Ze 126 kandidátních listin devíti sledovaných stran stanou ženy v čele třiačtyřiceti z nich. Vybrali jsme 13 zajímavých žen, které aspirují na poslanecký mandát - patří mezi ně politické matadorky i nové tváře.

V počtu žen v čele kandidátek vedou Zelení s devíti lídryněmi, kteří si vzali zastoupení žen v politice jako jedno ze svých klíčových témat. Osm žen pak do čela postavil Volný blok. Naopak na chvostu je trojkoalice Spolu, která vedením  kandidátky pověřila pouze jedinou političku, předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou. 

Jako o bojišti žen se letos mluví o Praze, kde se spolu utkají například místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, komunistka Marta Semelová nebo již zmíněná Pekarová Adamová. 

reklama
reklama
reklama