Z vajíček ani z masa infekce nehrozí
Brusel - Pokud sníte kuře nebo vejce, nehrozí vám žádné nebezpečí, uvedla Evropská komise.
Reagovala tak na rozruch, který způsobil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), který lidem kvůli ptačí chřipce doporučil maso a vejce tepelně upravovat. Prohlášení úřadu se nelíbilo ani některým členským státům, podle kterých EFSA zbytečně přispěla k panice. "V EU nemáme virus ptačí chřipky v prodávaných drůbežích výrobcích a nepovažujeme drůbeží maso a vejce za žádný problém pro lidské zdraví, tím spíše jsou-li dobře uvařené," prohlásil mluvčí komise Philip Tod.
Ptačí chřipka podle EK nehrozí ani v případě nedostatečně tepelně upravených jídel, například vajíček na měkko. "Nelze zcela vyloučit nebezpečí otravy v případě pojídání syrových vajec, ale toto riziko není o nic větší, než bylo před šesti měsíci či před rokem, a není nijak spojeno s ptačí chřipkou," dodal Tod.
Také EFSA však tvrdí, že své prohlášení směřovala především k obecné bezpečnosti spotřebitelů. Špatně tepelně upravené maso nebo syrová vajíčka jsou například příčinou salmonely, připomněl úřad v tiskovém prohlášení.
Strach z paniky mají především samotní producenti drůbežího masa a dalších produktů. Poptávka spotřebitelů se kvůli šíření ptačí chřipky rychle snižuje, například v Itálii poklesla minulý měsíc spotřeba kuřat o 40 procent. Hodnota unijního trhu s drůbeží přitom dosahuje 15 miliard eur (asi 450 miliard korun).
Kvůli ptačí chřipce se dnes v dánské Kodani setkali představitelé EK a Světové zdravotnické organizace (WHO). Komisař Markos Kyprianou ocenil, že všech 25 členských zemí již má národní plány boje proti této chorobě. Úsilí zemí se nyní podle něj musí soustředit na financování a realizaci těchto programů.
Z 52 členů evropské skupiny WHO zatím protipandemický plán nevypracovaly Turkmenistán, Moldavsko a Makedonie. San Marino, Monako a Rusko dosud neodpověděly na příslušný dotazník WHO. Na území Ruska se už přitom vyskytl smrtící kmen viru H5N1.