Trombóza a embolie
Trombóza je zánět žil.
Trombóza je vznik krevní sraženiny (trombu) uvnitř cévy, bránící toku krve oběhovým systémem. Když je krevní céva narušena, tělo využívá krevních destiček a fibrinu k vytvoření krevní sraženiny, aby se zabránilo ztrátě krve. Krevní sraženiny se však mohou v těle za určitých podmínek tvořit i tehdy, není-li céva poškozena. Mezi takové podmínky můžeme zařadit zvýšenou srážlivost krve, zpomalení krevního proudu v cévách (například vlivem dlouhodobé nečinnosti, křečových žil) a poškození cévní stěny.
Zabírá-li trombus více jak 75 procent plochy lumen tepny, průtok krve do tkání a jejich zásobení kyslíkem je snížené natolik, že způsobí hypoxii a hromadění metabolických produktů, jako je kyselina mléčná. Pokud je blokace více jak 90procentní, vzniká anoxie (totální nedostatek kyslíků) a buňky začnou odumírat.
Pokud se trombus uvolní a začne cestovat, označuje se jako embolus. Nachází-li se takový embolus v žilním řečišti, nejčastěji cestuje do pravé strany srdce, odkud se plicní tepnou dostane do plic, kde se v tenkém cévním řečišti zastaví a způsobí plicní embolii.