Rakovina tlustého střeva
Rakovina tlustého střeva neboli kolorektální karcinom je u nás tak obvyklým druhem rakoviny, že jsme získali smutné celosvětové prvenství v jejím výskytu.
U tohoto nádoru je velmi nutná prevence, kterou pacienti často podceňují či ze strachu a studu odmítají. Přitom včasná diagnóza je základem úspěšné léčby. Nejrizikovější skupinou jsou muži nad 50 let.
Preventivní vyšetření obsahuje kontrolu jednou ročně, kdy se zjišťuje, zda ve stolici není přítomna krev. Jedná se o zcela jednoduchý a bezbolestný test, kdy pacient po tři dny na malý papírek odebírá stolici a poté na základě chemické reakce se zkoumá přítomnost krve. Pokud je test pozitivní, následuje kolonoskopie (zavedení optiky do střeva konečníkem). Ne vždy krev ve stolici znamená rakovinu tlustého střeva, ale je jejím hlavním a specifickým příznakem, který nelze podceňovat. Příčinou jejího vzniku mohou být genetické dispozice, ale především se připisuje skladbě stravy (kořeněná a tučná jídla). Mezi příznaky také patří chudokrevnost (krev se ztrácí odchodem stolice), hubnutí, bolesti a poruchy vyměšování (průjmy a zácpy).
Rakovina tlustého střeva - příznaky
průjem, zácpa, hubnutí, únava, stolice s příměsí krve, bolest břicha, zvýšená tělesná teplota, bledost, křeče v břiše, zvracení, pocení, nažloutlá kůže, svalová slabost