reklama

Rakovina, nádor

Rakovina neboli nádorové onemocnění vzniká nekontrolovatelným růstem a mutací některých vlastních buněk.

Rakovina je obecné označení pro široký počet onemocnění, charakterizované vývojem abnormálních buněk, které se nekontrolovaně dělí a mají schopnost vniknout do normálních tělních tkání a zničit je. Takové buňky se někdy mohou z primárního ložiska krevním a mízním systémem šířit dále po těle a zakládat metastáze. Většina typů rakoviny tvoří tzv. maligní nádory, což jsou neohraničené dále rostoucí útvary těchto buněk. Některé nádor netvoří, takovým případem je leukémie (kostní dřen tvoří na úkor ostatních krevních buněk velké množství pozměněných bílých krvinek).

Rakovina je způsobena abnormalitami v genetickém materiálu pozměněné buňky. Tyto abnormality mohou vznikat vlivem karcinogenů (tabákový kouř, radiace, různé chemikálie a některé viry) nebo chybou při replikaci DNA. Velký vliv na vznik rakoviny má v mnoha případech i dědičnost.

Při léčbě rakoviny se uplatňují četné postupy, jako je chirurgický zákrok, chemoterapie, radioterapie, biologická léčba, atd. Výběr léčby závisí na typu rakoviny, její fázi, zdravotním stavu nemocného, a jelikož léčebné postupy sebou nesou jistá rizika a vedlejší účinky, tak i na osobních preferencích nemocného. Věda zabývající se studiem, diagnózou, léčbou a prevencí rakoviny se nazývá onkologie.

reklama
Doporučené recepty
    reklama