reklama

Poruchy štítné žlázy

Ke správné funkci štítné žlázy je potřeba dostatečné množství jódu. Při jeho nedostatku přestává štítná žláza fungovat, jak má, což přináší různé zdravotní komplikace.

Štítná žláza - glandula thyroidea - je laločnatá žláza s vnitřní sekrecí nacházející se na kraniálním konci průdušnice. Štítná žláza produkuje tyroxin a tryjodthyronin. Součástí molekul těchto hormonů je jód.

Struma

Nejrozsáhlejší poruchou štítné žlázy je její zvětšení neboli struma. Při tomto onemocnění dochází ke zbytnění štítné žlázy, jelikož ji chybí jód potřebný k výrobě hormonů štítné žlázy. Funkce většinou není narušena.

Hypofunkce štítné žlázy

Hypofunkce štítné žlázy je snížená funkce štítné žlázy. Při tomto onemocnění dochází ke zpomalení celého organismu. Hlavními příznaky jsou: únava, suchá a chladná kůže, pomalé reakce, zvyšování hmotnosti, otoky víček, zpomalení růstu vlasů a nehtů, zácpa, snížená tepová frekvence, prodloužení intervalů v menstruačním cyklu ( což může vést k problémům s početím).

Hyperfunkce štítné žlázy

Hyperfunkce štítné žlázy - zvýšená funkce štítné žlázy. Příznaky jsou opačné jak u hypofunkce štítné žlázy. Objevuje se neklid, nesoustředěnost, pocity horky, vysoký tlak, ztráta tělesné hmotnosti.

Nejméně onemocnění štítné žlázy je v přímořských oblastech, kde mají obyvatelé největší přirozený přísun jódu díky časté konzumaci mořských ryb.

reklama
Doporučené recepty
    reklama