Perikarditida
Perikarditida je zánět osrdečníku (perikardu).
Onemocnění může být infekční, jelikož jej způsobují různé viry, bakterie nebo plísně. Osrdečník je nejvrchnější vrstvou srdce - můžeme si jej představit jako vak, ve kterém je srdce uloženo, má jej chránit a umožňuje stahy a relaxaci srdce. Projevy perikarditidy jsou podobné jako u infarktu myokardu a může dojít k jejich záměně.
Zánět osrdečníku má dvě fáze. U zdravého jedince se vždy vyskytuje malé množství tekutiny mezi perikardem a srdcem, které zmírňuje tření při jeho pohybech. U tzv. suché perikarditidy působením zánětu se tekutina vytratí a objevují se bolesti na hrudi (jako při infarktu) kvůli vzniklému tření. V této fázi často buňky perikardu začnou produkovat opět tekutiny, tím zmizí bolesti na hrudi a může dojít i k samovolnému uzdravení. Naopak mohou buňky vyprodukovat tekutiny mnoho, a tím způsobí tzv. vlhkou perikarditidu, kdy tekutina utlačuje srdce, které se nemůže správně rozepínat a stahovat a může dojít k jeho zástavě. Z tohoto důvodu není dobré perikarditidu podceňovat a je třeba vyhledat lékařskou péči.
Perikarditida - příznaky
bolest na hrudi, zvýšená tělesná teplota, dušnost, únava, hubnutí, bolest vyzařující mezi lopatky, bolest vyzařující do krku, suchý kašel, pocit na zvracení, úzkost, otok, pocit těžkosti