Opalování
Sluneční paprsky jsou blahodárné pro tělo i duši. Dodávají nám důležitý vitamin D a povzbuzují dobrou náladu. Přehnané opalování však může zdraví škodit.
Opalování patří k létu jako voda a krásné počasí. Pokaždé si chceme maximálně užít horké letní dny už proto, že rychle a na dlouho utečou. Vrátit se z dovolené s krásnou, do bronzova opálenou pletí je pro nás samozřejmostí, málokdy si však uvědomíme, jakému nebezpečí tím vystavujeme svou kůži. V době, kdy se neustále poukazuje na nedostatečný ozón a doporučují se stále vyšší ochranné faktory opalovacích krémů, je dobré zjistit, jaký máme typ pleti.
Typy a odolnost pleti se rozlišují podle reakce kůže a tím se určuje nejvhodnější, nebo i maximální doba vhodná pro opalování. Nedostatek slunce působí neblaze na naši psychiku, vyvolává deprese a zvýšenou únavu, což pociťujeme hlavně v dlouhých zimních měsících. Jeho přebytek a nerozumné slunění v tropickém horku, například v nejrizikovějším poledním čase však není vhodný ani zdravý způsob, jak svému tělu vše vynahradit. Příliš dlouhým a častým opalováním ztrácí kůže svou přirozenou pružnost a vlhkost, vysoušení vede k tvorbě vrásek, a kůže tak předčasně stárne. Samotná regenerace kůže je rovněž velmi pomalou a složitou záležitostí. Většina úrazů či poškození se dlouho a špatně hojí, při poškození nešetrným opalováním se následky mohou naopak projevit až za několik let.