Nízký krevní tlak
O nízkém krevním tlaku (neboli hypotenzi) se hovoří při naměření hodnot krevního tlaku 110/70 a méně.
Hypotenzí trpí převážně mladí a hubení lidé, s přibýváním věku má krevní tlak tendenci se zvyšovat. Nízký krevní tlak si můžeme představit jako snížení rychlosti krve při proudění cévami, což způsobuje pomalejší transport kyslíku a živin do orgánů. Hypotenze je i přesto méně nebezpečná než vysoký krevní tlak (hypertenze).
Mezi příznaky nízkého krevního tlaku patří bledost, zimomřivost, studené ruce a nohy (kvůli malému prokrvení), mdloby (zvláště při rychlé změně polohy těla). Pocity nízkého tlaku způsobuje také nedostatek potravy (může vést k hypoglykémii - nízký obsah cukru v krvi) a naopak velké přejídání u člověka trpícího nízkým tlakem zabere organismu mnoho energie na zpracování potravy a jedinec trpí únavou a závratěmi. Hypotenzi mohou způsobit i některá onemocnění nebo dlouhodobé užívání léků, jednorázově se objevuje zvláště při šokových stavech, kdy je nutné tlak zvyšovat, aby nedošlo k zástavě srdce.
Nízký krevní tlak - příznaky
únava, spavost, zimomřivost, poruchy soustředění, bolest hlavy, točení hlavy, kolaps, mdloba, závratě, poruchy koncentrace, nadměrná spavost, krátkodobá ztráta vědomí, mžitky před očima, svalová slabost, hučení v uších, studené končetiny, pocení, bezvědomí