Klíště a nemoci
Klíště je roztoč, který přisátím na člověka i jiné savce může přenášet různá onemocnění. Víte, jak se vyhnout tomuto nebezpečí?
Klíště patří do druhově nejpočetnějšího živočišného kmene – členovci. Spolu s například zákožkou svrabovou, roztočíkem včelím nebo čmelíkem kuřím ho dále řadíme do řádu roztočů. Samičky tohoto druhu se živí sáním krve savců, plazů a ptáků. Do rány svého hostitele vylučují enzym ixodin, bránící srážení krve (odtud rodový latinský název ixodes). Zajímavým útvarem tvořícím část těla samice je tzv. alloscutulum, což je varhánkovitě složený kožovitý útvar, jenž po nasátí krve dokáže zvětšit objem až na třistanásobek své původní velikosti.
Nebezpečí klíšťat spočívá v přenosu nebezpečných onemocnění, z nichž nejčastější jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza.
Klíšťová encefalitida
Klíšťová encefalitida je nemoc virového původu a krom přisátého klíštěte se jí lze nakazit i konzumací nepasterizovaného mléka a mléčných výrobků. Nemoc zasahuje centrální nervovou soustavu a těžší případy mohou mít za následek i ochrnutí, poruchy motorické koordinace a soustředění a snížení intelektuálního výkonu. Proti klíšťové encefalitidě existuje účinné očkování.
Lymská borelióza
Lymskou boreliózu způsobuje bakterie a její projev je typický zvětšující se a uprostřed blednoucí červenou skvrnou (erythema migrans). V pozdějších stádiích se projevuje postižením nervového a kardiovaskulárního systému. Léčba se provádí podáním antibiotik.