reklama

Jaterní selhání

Jaterní selhání (tzv. jaterní koma) je stav, kdy játra nemohou plnit své funkce, a tím dochází k vnitřnímu rozvratu v organismu.

Játra jsou orgánem detoxikačním (filtrují nejen škodlivé látky), zásobním - ukládají glykogen, železo, měď, vitaminy A a B12) a tvoří žlučové kyseliny (ty se ze žlučníku dostávají do tenkého střeva, kde štěpí tuky). Mají velkou regenerační schopnost, ale pokud je jejich tkáň jakýmkoliv způsobem poškozena, regenerace již není možná. K poškození dochází akutně nebo chronicky.

Akutní forma je způsobena zánětem jater (hepatitida neboli žloutenka), otravou houbami (muchomůrka zelená) či léky (př. předávkování paracetamolem – Paralen), srdečním selháním nebo již velkými nádory jater. Chronická forma je díky cirhóze (tzv. tvrdnutí) jater. Jaterní tkáň vazivovatí a tyto zjizvené části jater jsou nefunkční.

Pokus selhávají játra, začnou se přetěžovat ledviny (tím vznikne tzv. hepatorenální selhání), a pak se postupně rozvrací funkce ostatních důležitých orgánů. Toto onemocnění je potřeba včas zachytit, jinak může vést k smrti jedince.

Jaterní selhání - příznaky

žloutenka, ascites (vodnatelnost břišní), otoky, anémie (chudokrevnost), jícnové varixy, selhávání ledvin, zvýšené jaterní testy, poruchy metabolismu

reklama
Doporučené recepty
    reklama