Císařský řez
Císařský řez je nejčastější operační způsob porodu. Víte kdy a z jakých důvodů se provádí?
Císařským řezem rodí v České republice přibližně každá desátá žena. Císařský řez je velmi starý způsob porodu. Jeho pojmenování nepochází od slova císař, jak se mnoho lidí domnívá, ale od významu slova caesares - řezati.
Již staří Egypťané a Římané prováděli císařské řezy, ale pouze u mrtvých žen. První záznam o porodu císařským řezem u živé ženy je z roku 1610.
Císařský řez je šestkrát rizikovější než přirozený porod, především pro možné komplikace, které mohou nastat po provedení operace. Proto se v České republice císařský řez neprovádí na přání matky (jako v některých jiných zemích), která ho vyžaduje třeba ze strachu z porodních bolestí.
Plánovaný císařský řez
Plánovaný císařský řez se provádí ještě před samotným začátkem porodu. Přistupuje se k němu, když jsou předem známy možné komplikace, kvůli kterým by mohla být ohrožena matka či dítě.
Důvody pro porod císařským řezem
- poloha plodu koncem pánevním nebo příčná poloha plodu
- nepoměr velikosti plodu a pánve
- překážky v porodních cestách
- vícečetné těhotenství
- genitální opar
- některé vývojové vady dítěte
- preeklampsie (vysoký tlak, bílkovina v moči, otoky končetin)
- placenta previa (placenta překrývá děložní hrdlo)
- některé zdravotní problémy matky (cukrovka, oční vady, srdeční vady)
Akutní císařský řez
K akutnímu císařskému řezu lékaři přistupují, když během přirozeného porodu miminku začne docházet kyslík, pokud se porod nečekaně zastaví a nepostupuje, nebo třeba v případě prasknutí dělohy.