Kompliment, který uráží a zraňuje: "Vaříš dobře, já to ale dělám jinak"
Nachystali jste oběd či večeři pro hosty a začátek hodování proběhl dobře. Kolem stolu se ozývají pochvalné komentáře na připravené chody, pak ale někdo polohlasně pronese: "Máš to dobré, já tenhle recept ale dělám jinak." Podobný urážlivý kompliment si někdy vyslechly miliony lidí po celém světě. A podle odborníků na etiketu je projevem špatného vychování.
Zlomyslné srovnávání jídla je potenciálně nejhorší pasivně agresivní zlozvyk. Konzument nepřímo naznačí, že jídlo, kterým se krmí, je horší než jím navržená lepší, kvalitnější verze - obvykle jeho vlastní, píše americký zpravodajský web Huffington Post.
A ačkoliv se podobný scénář může odehrávat v restauracích či kavárnách, obzvlášť urážlivý a zraňující je pro hostitele, který jídlo připravil.
Své o tom ví americká spisovatelka a odbornice na komunikaci Kerry Crisleyová. Podobnou situaci zažila během rodinné večeře s tchánem a tchyní: "Podávala jsem pastýřský koláč a tchyně mě požádala o recept. Polichotilo mi to a cítila jsem se jako dobrá hostitelka," řekla.
"Když jsem se s ní viděla příště, řekla mi, že k večeři připravila 'ten můj recept'. A vzápětí dodala, co všechno na něm změnila. Já dávám navrch mačkané brambory s čedarem. Ona použila plátky brambor posypané parmezánem. Místo hovězího použila mleté krůtí maso. A dala do něj jen polovinu worcesterové omáčky. A já si rázem přestala připadat jako dobrá hostitelka a začala jsem se cítit jako pěkně mizerná kuchařka," dodala Crisleyová.
"Zlomyslnost není kompatibilní se zdvořilostí"
Nick Leighton, odborník na etiketu a autor podcastu Vychovali vás vlci?, však zdůrazňuje, že shazování hostitele poukazuje na špatné vychování hosta.
"Obecně vzato je etiketa hlavně o tom, abychom měli na paměti city a pocity dalších lidí. Cokoli, co je zlomyslné, zlovolné, nepříjemné, pochybné či vyvolává spor nebo nepřátelství, není kompatibilní se zdvořilostí," uvedl s tím, že s etiketou takové věci nemají nic společného.
A jak se k urážce maskované jako kompliment postavit? "Jako hostitel, který připravil pohoštění pro ostatní a stal se terčem podobného chování, máte řadu způsobů, jak se k němu v souladu s etiketou postavit," říká Leighton.
"Můžete to přímo, ale zdvořile okomentovat nebo poznámku naprosto ignorovat. To záleží na tom, jakou máte náladu, jak jste tolerantní a jaký je vztah mezi vámi a dotyčnou osobou. Já bych se asi přikláněl k mírnému pousmání a rychlé změně tématu. A pak bych zauvažoval o tom, koho pozvu, nebo spíše nepozvu příště," dodal.
Majetková a společenská nadřazenost
Zlomyslné srovnávání a urážky maskované za kompliment jsou však staré stovky let. Americký ekonom a sociolog norského původu Thorstein Veblen ve své studii o bohatství a konzumerismu Teorie zahálčivé třídy z roku 1899 tvrdí, že zlomyslné a zlovolné srovnávání je klíčovým způsobem, jak se příslušníci bohaté nebo majetné třídy aktivně snaží odlišit od lidí s nižším socioekonomickým statusem.
Srovnávání podle něj představuje "proces oceňování osob s ohledem na jejich hodnotu", který se často odvíjí od hromadění a vystavování na odiv či zveřejňování nadstandardního majetku.