Stalking: Co dělat, když vás někdo pronásleduje?
Kdy se z neopětované lásky už stává stalking, a jak byste ho měla řešit?
Neopětovaná láska může někdy vyvrcholit pořádně velkým průšvihem, z kterého je opravdu těžké vybruslit. Zpočátku nevinná vyznání lásky se totiž mohou celkem rychle překlopit v obtěžování, výhrůžky či zastrašování. Kdy se tedy už jedná o stalking a jak byste ho měla řešit?
Stalking je úmyslné pronásledování a obtěžování jedné osoby jinou, což oběti snižuje kvalitu jejího života a vyvolává u ní strach o bezpečí svoje nebo svých blízkých. Stalker může oběť obtěžovat nejen přímým fyzickým kontaktem a sledováním, ale i zasíláním esemesek, e-mailů, zpráv na sociálních sítích, zasíláním dárků, telefonáty a podobně.
Jak poznat, že je to vážné?
Zpočátku nemusí tyto pokusy o kontakt vykazovat nebezpečnost nebo nemusí působit jako ohrožující, to se ale může rychle změnit. Jak tedy rozlišit nevinné pokusy o sblížení a stalking? Tady jsou základní charakteristické rysy:
- opakované a pro oběť nepříjemné a nevyžádané pokusy o fyzický i jiný kontakt
- demonstrování moci a síly pomocí přímých a nepřímých výhrůžek, které vzbuzují oprávněný strach a obavy
- poškozování a ničení věcí (poškrábání auta, rozbití oken, zabití domácího mazlíčka...)
- pronásledování například cestou do práce, na nákup, čekání před domem
- snaha poškodit oběť šířením nepravdivých informací
Stalking začíná ve chvíli, kdy sama oběť vnímá svou situaci jako obtěžování či pronásledování. Pronásledování má obvykle stupňující se tendenci. Zpočátku mohou zprávy od stalkera být dokonce i milé, ale postupně se mění ve vyhrožování a zpravidla u zpráv a telefonátů nezůstává.
Kdo je stalker?
- Bývalý partner. Člověk, který se nedokáže vyrovnat s rozchodem. Velice často to může být partner, který se ve vztahu dopouštěl domácího násilí. Může to být i pacient po ukončení terapie. Snaha přimět oběť k návratu se velice rychle mění ve snahu se jí pomstít.
- Uctívač. Někdo, s kým oběť nikdy ve vztahu nebyla. Může to být kolega z práce nebo dokonce někdo, koho vůbec neznáte.
- Neobratný nápadník. Někdo, kdo touží po fyzickém kontaktu s obětí, ale není schopen se seznámit normálním způsobem. Přesto je přesvědčený o své neodolatelnosti. Takový člověk bude pravděpodobně trpět psychickými problémy a nebude mít náhled na vlastní chování.
- Ublížený pronásledovatel. Usiluje o pomstu oběti, která mu ať už reálně nebo jen v jeho představách ublížila.
- Sexuální útočník. Je motivován sexuální touhou a touhou po moci nad obětí. Mezi tyto stalkery často patří sexuální devianti s podprůměrnou inteligencí a asociálním chováním. Oběť tohoto typu stalkera je ohrožena exhibicionismem pachatele, voyeurstvím, obscénními zprávami a telefonáty.
- Poblouzněný milovník. Je zamilován do své oběti a veškeré její chování interpretuje svému okolí jako lásku k němu.
- Kyberstalker. Typ pronásledovatele, který využívá IT technologie (internet, mobilní zařížení) a přes různá fóra či sítě se snaží kontaktovat svou oběť. Každý z výše uvedených typů stalkerů by mohl být zároveň kyberstalkerem.
Co dělat?
Co dělat, pokud vám výše zmíněné řádky něco podezřele hodně připomínají? Rozhodně situaci nepodceňujte, mluvte o své situaci s blízkými lidmi a kontaktujte organizaci, která se stalkingem zabývá.
Dejte jednoznačně stalkerovi na vědomí, že o něj nestojíte, nemáte zájem. Nejlépe písemně, abyste měla případný důkaz pro soudní řízení. Neodpovídejte na vzkazy, urážky, na telefonáty, nereagujte na SMS, nescházejte se s ním (jakýkoli kontakt s útočníkem může vést k prohloubení zájmu o oběť). Každá vaše reakce je pro stalkera nový přiliv energie. I odpověď "ne" je komunikace.
Vyhýbejte se místům možného setkání. Změňte své návyky, vyměňte oblíbený obchod, změňte trasy do práce, nenavštěvujte svoje oblíbené podniky.
Po dobrém to nepůjde
Je potřeba si uvědomit, že po dobrém s tímto člověkem nic nevyjednáte, jen se vystavíte velkému nebezpečí. Naopak o své situaci informujte své blízké i kolegy v práci, nestyďte se o všem mluvit. Pište si deník nebo jen stručné záznamy, kde bude uvedeno, jak a kdy vás stalker kontaktoval. Tyto deníkové záznamy mohou být opět použity u soudu.
Shromažďujte další důkazy. Například pokud vás stalker sleduje osobně, ukažte jej kolegyni, kamarádce. Můžete si ho vyfotografovat.
Naučte se kontrolovat ulici, když odcházíte z domova nebo práce. Vidíte na chodník z okna? Můžete se podívat, zda tam někdo nestojí? V podstatě kdykoliv někam jdete, navykněte si kontrolovat okolí, rozhlížet se, nechodit se sluchátky v uších, vnímat a sledovat okolí. Zkuste si představit, že byste chtěla vy sledovat svého bývalého přítele nebo nějaký svůj idol. Kam byste chodila? Kde byste na něj čekala?
Čtěte také: Domácí násilí nejsou jen facky: Nežijete v něm také?
Noste u sebe pepřový sprej. Případně jiný legální prostředek pro svou obranu. Mějte u sebe neustále mobilní telefon, vždy nabitý. Mějte na rychlé volbě policii. Domluvte si s někým, komu věříte, že mu můžete zavolat, kdykoliv bude třeba.
Změňte si telefonní číslo a nové dejte pouze lidem, kterým opravdu věříte. Nikde nezveřejňujte své osobní údaje Zkontrolujte si nastavení vašeho účtu na Facebooku. Nastavte si pečlivě soukromí a to, jaké s kým sdílíte příspěvky i informace o sobě. Zablokujte si stalkera, aby vás nemohl kontaktovat. I na vyhledávači Google je možné nechat odstranit své osobní údaje. Pokud vyhledávač zobrazuje citlivé informace, můžete Google požádat o odstranění dat z jeho paměti.
Po dobu pronásledování se pohybujte, jako byste žila ve velice nebezpečné části města. Vyhýbejte se opuštěným místům, sledujte, kudy jdete, rozhlížejte se, než vystoupíte z tramvaje, sledujte, zda za vámi někdo nejde. Nepodceňujte výhrůžky zabitím a fyzickými útoky. Jakmile začnou výhrůžky fyzickou likvidací, je nejvyšší čas se obrátit na policii.
Nepodceňujte intuici
Nepodceňujte svoji intuici. Cítíte-li, že jste v ohrožení, pak pravděpodobně jste. Jdete-li po ulici a máte pocit, že vás někdo sleduje, zamiřte na osvětlené místo, kde jsou lidé. Zavolejte někomu blízkému a nechte se doprovodit. V žádném případě nechoďte domů, pokud ještě stalker neví, kde bydlíte. Pak to zjistí a navíc je riziko, že by mohl vniknout do domu ve chvíli, kdy odemykáte. Pokud jste přímo ohrožená a víte, že za vámi někdo jde, můžete oslovit někoho z okolí.
Vyhněte se však vykřikování vět typu: "Pomozte mi někdo". Mnohem účinnější je oslovit někoho konkrétně: Haló, vy, vy v té červené bundě!" Takto oslovený kolemjdoucí chápe už svou povinnost a přebírá jí. Oslovíte-li 20 lidí ve svém okolí, budou se jeden na druhého dívat a předávat tak zodpovědnost za pomoc jeden na druhého.
Další informace, například o tom, na jaké úřady se obrátit s prosbou o pomoc, najdete na stránkách Nenechte si ubližovat, které v rámci svého projektu Avon proti domácímu násilí provozuje značka Avon.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Zvykla jsem si na nevěru, nechci o něj přijít
5 věcí, za které bychom se nikdy neměli omlouvat
Sex v létě: Skutečně se teď milujeme častěji?