reklama

Nuda jako zabiják dlouholetých vztahů: Jak se vyrovnat se stereotypem a žít šťastně

Mnoho lidí touží v dlouhodobých vztazích po změně. Někdo by bral více vzruchů, jiný zase klid. Jak to udělat, abyste byli oba spokojení a váš vztah nezničili?

Foto: iStock

Partnerský život není jednoduchý, tedy pokud má být funkční a pro obě strany přínosný. Z vašich mailů vím, že pro hodně z vás je náročný manželský stereotyp, ke kterému po čase dochází, ať chceme, či ne, a někdo by zase bral více klidu a prostoru pro sebe, aby měl čas na své zájmy nebo přátele.

Jak se se změnami ve stálém vztahu poprat, aby partner netrpěl pocitem, že je něco špatně?

Zážitková nuda se dá vyřešit

No ano, nuda je zabiják vztahu, jak se říká. Bohužel po letech je do určité míry nezbytná. Někdy, pokud je kamenem úrazu nuda zážitková - tedy málo jezdíte na dovolené, trávíte zanedbatelně času v kině, divadle či na zajímavých akcích -, je možné jen zlepšit komunikaci. Více si povídat o tom, co vám ve vztahu chybí, co byste chtěli zažít… I v případě, že je jeden z vás "lenoch" a druhý "akčňák", se dá přijít na příjemný kompromis. Není od věci si udělat pevný plán akcí, kde si naplánujete dostatečně dopředu, co vás čeká a nemine, a oba s tím můžete počítat. Naopak se také můžete domluvit na lenošicích víkendech, které potěší toho méně akčního ve dvojici. "Komunikace je základ vztahu, to je obecně známo. Jenže v praxi se to řeší už méně. Ale bez toho, že si budete povídat o tom, co by vás potěšilo, kam byste se chtěli podívat a co zažít, se vyhnete hádkám nebo zlověstnému mlčení a v budoucnu také problémům ve vztahu, který na takovou 'banalitu' jako nedostatek komunikace může i zahynout," píše psycholožka Ingrid Randsom.

Sexuální stereotypy

Horší variantou nudy je pak ta sexuální. To, že na začátku oba nechcete vylézt zpod peřin, se po deseti letech změní, to je jasné. Přesto pokud končí sex, končí, až na malé výjimky, i vztah. Bez sexu jste jen přátelé. Jenže pro mnoho lidí každodenní stereotyp, povinnosti a náročná práce ubíjí touhu po sexuálním vyžití. Pokud jste oba na stejné vlně, tedy máte zhruba podobný sexuální apetit, je dobré se k erotice tak trochu přinutit, tedy domluvit se, že jakmile se spolu nevyspíte jednou týdně, nebo za dva týdny, to je velmi individuální, něco s tím uděláte… Pravidelný sex je přínosný po všech stránkách, udržuje vztah živý a také pracuje na partnerské intimitě mimo postel, což je nezbytné.

Horší varianta je, když jeden partner je sexuálně náruživý a ten druhý by sex vlastně nepotřeboval. Bohužel, "jako na potvoru" z vašich příběhů vyplývá, že to se děje velmi často. V tu chvíli pak přichází otázka, co s tím. "Rozhodně nechci nikoho nabádat k nevěře, ale pravdou je, že právě občasná nebo pravidelná nevěra zachránila nejeden vztah, ve kterém byl jeden z partnerů asexuální a druhý naopak sexuálně aktivní. Pokud není možné udržovat pravidelný manželský sex a pro jednoho z páru je to velký problém, je možné se na 'povolené' nevěře přímo domluvit. Ze své praxe ale vím, že tohle moc nefunguje, protože lidské ego není tak ohebné. Když si ten aktivnější z partnerů milence či milenku najde a sexuální potřeby 'vybije' někde jinde než doma, může to manželství zachránit, nebo naopak může zatoužit po novém partnerovi se vším všudy, tak moc, že odejde. Myslím, že je to tak padesát na padesát," píše Ingrid Randsom.

Jestli trpíte zážitkovou vztahovou nudou, neváhejte a vyzvěte partnera k dialogu. Možná máte oba stejný problém, ale jeho řešení vázne na komunikaci. Jestli spadáte do kategorie nudy sexuální, to už je složitější… Pokud máte podobný sexuální apetit, začněte na pravidelné postelové aktivitě pracovat, určitě se to vyplatí, pokud je vše ostatní v pořádku. Když ale vy po sexu toužíte a partner ho nevyhledává, je situace výrazně složitější a vyžaduje sexuální poradnu, pořádný kus diplomacie či tolerovanou nevěru…

Klusák: V Gottově příběhu je hodně nesrovnalostí. Výpovědi psychiatra jsou důležité | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama