reklama

Jak poznat, že je na čase odejít ze vztahu: Udělejte to, i když to bude bolet

Někdy ve vztahu dojdeme do bodu, kdy už nejde jít dál, ale my přesto pokračujeme, i když víme, že nám to škodí. Kdy tedy poznat, že je čas odejít, i když to moc bolí, a kdy ještě můžeme „situaci“ zachránit?

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Samozřejmě jde o to, o jakém vztahu se tu bavíme. Pokud se jedná o sebedestruktivní spojení, kdy je partner násilník, bere drogy, týrá - ať už psychicky, či fyzicky - lidi okolo sebe, zde není o čem mluvit. Vůbec neváhat, protože tady jde o život, a to doslova.

Tento článek je o typech vztahu, ať už manželských, partnerských, nebo mileneckých, kde víme, že soužití nefunguje. Zkusili jste - doufejme, že oba - maximum, aby došlo ke zlepšení, nezdařilo se, ale přesto nedokážete vztah uzavřít a partnera opustit. Proč? Co nás tak drží?

"Je několik základních věcí, kvůli kterým od sebe partneři nedokážou odejít - především ženy se je snaží nacpat do škatulky s názvem láska. Ve skutečnosti se ale jedná spíše o strach ze samoty, nebo z toho, že už jiného partnera nenajdou. Častým důvodem je také závislost - finanční, psychická, nebo dokonce sexuální," popisuje psycholožka Barbara Finn.

Karmický partner není záruka

Pokud se trochu ponoříme do ezoteriky, určitě nelze opominout náš osud. Karmu, která zahrnuje i vztahy. Duše každého z nás se v tomto životě nachází na nějakém stupni vývoje a řeší určité věci. Karmičtí partneři, které potkáváme, nám "nastavují zrcadlo", vrací nás k tématům, která bychom si měli v tomto životě vyřešit, aby bylo možné se posunout zase o něco dál. Někdy se to podaří, někdy ne a vždy je to náročné… Ale není bohužel pravda, i když romantická ženská duše má tendenci to tak brát, že náš karmický muž je osudový princ, kterého nám seslalo samo nebe a kterého nemáme nikdy opustit.

Život není pohádka

"Máme tendenci si osud zaměňovat s něčím krásným. Potkáme karmického, tedy osudového, muže a automaticky máme pocit, že je to ten pravý, a pozor, aby to bylo ještě složitější, může to být ten pravý… Jenže většinou není, většinou je to člověk, který nám má na svých nedostatcích ukázat ty naše a "donutit" nás se posunout dál. Když máme štěstí, posouváme se společně a ve vztahu. Když máme smůlu, po čase se rozdělíme, takový je prostě život," říká americká ezoterička Jennifer Brown.

Zpátky do reality

Ale nechme karmu karmou, dost možná vám ezoterika nic neříká. Každopádně je dobré znát signály, které značí, že váš vztah už je u konce. Pokud bych měla sestavit několik pravidel, která ukazují, že tenhle partner opravdu není ten pravý, vypadala by asi takhle:

Nikdy nic neuděláte dobře - i kdybyste se rozkrájeli, vždy je něco špatně, jako by partner nedokázal jednou kladně ohodnotit vaše počínání - na vině je prostě alergie - máte se po krk a hezká slova ven jaksi nejdou.

Vztek na každém kroku - vyjíždí, utrhuje se, neumí krotit vztek, je obecně vzteklejší než dřív, ale tahle žhavá emoce je převážně namířená vaším směrem.

Utíká od vás - dříve jste trávili mnoho času společně, a i když třeba nemáte hodně stejných zálib, stejně vám dohromady bylo dobře. Teď je to naopak, když může, mizí, po práci jde ještě sportovat a o víkendu musí… doplňte sami.

Budoucnost přestala existovat - dříve jste plánovali. Péči o děti, společný čas, dovolenou, stavbu domu… Teď je každé takové téma rychle smeteno ze stolu. Možná to partner ani neví, nebo si to nechce připustit stejně jako vy, ale společné zítřky s vámi už nechce.

Kam se poděl sex? - I úbytek sexu je špatným znamením, samozřejmě na začátku to bylo žhavé, teď po letech je sexu méně, ale pokud přitažlivost zmizela a ze sexu je ne radost, ale povinnost, zbystřete. Tohle opravdu chcete? Vždyť fyzická přitažlivost k partnerství neodmyslitelně patří.

Nevěra… - obávané slovo, podezíráte ho, tušíte, možná vám dokonce někdo něco naznačil, ale vy se raději neptáte - co kdybyste se dozvěděli pravdu…

Vaše rodina i přátelé jsou tabu - dříve vycházeli dobře nebo si nevadili, dnes je vaše rodina a často i přátelé na "black listu", není to trochu podezřelé?

Otevřete oči

Rezonujete s většinou výše uvedených vět? A není už čas se zamyslet nad tím, jestli vám takový vztah opravdu stojí za to? Většina odborníků se v tomto případě shoduje - seberte zbytky sebeúcty a odejděte. Asi to bude bolet a třeba i zapochybujete, jestli jste udělali správně, ale je velmi pravděpodobné, že vhodnější partner, se kterým vám bude mnohem lépe, na vás ještě čeká.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama