reklama
 

Jak někoho sbalit, aby to vyšlo: Má tahle odvěká hra nějaká pravidla?

Proč je to seznamování a navazování nových vztahů pořád tak složité? Stále převládá názor, že ženy mají čekat, až se muž vyjádří. Progresivnější amazonky ovšem tvrdí, že než čekat je lepší naznačit. Kde je pravda a co na to muži?

Foto: iStock

Tohle téma opravdu není jednoduché, už jen proto, že vlastně nemá jasné řešení. Proto jsem si na pomoc, po delší době, vzala čerstvě zaláskovaného kamaráda Jardu.

Jarda je pragmatik, kterého znám od sedmnácti let, což už je slušná řádka, i když oba samozřejmě vypadáme skvěle… Vraťme se ale k tématu. Co když konečně po letech, týdnech či měsících potkám zajímavého muže, kvůli kterému se mi rozbuší srdce? Co když mám za sebou několik nepovedených vztahů a bojím se, že dojdu jen k dalšímu zklamání? Co když vypadám sebejistě, ale pod tou skořápkou se skrývá ustrašená žena, která se bojí, že dostane košem?! "Ale Terezo, už jsme zase u dramatu. Vy ženy to asi jinak neumíte. Nechci prudit, ale pojďme se na to podívat trochu racionálně, což?" popichuje Jarda a asi má pravdu. Tak pojďme na to…

Seznámení…

Tak tedy potkáte se, třeba na večírku nebo u kamarádů na oslavě narozenin. Nebo je to "spolurodič" ve škole vašeho dítěte. Dáte se do řeči a povídá se vám příjemně. Tedy dobře se bavíte a nechce se vám jít "o dům dál" a povídat si s někým jiným. Já říkám, první dobré znamení, které absolutně nevypovídá o jakékoli budoucí vztahové lince, ale naznačuje, že o témata nouze nebude. Jarda říká: "Dobré znamení…"

Další setkání

Nemůžete na něj zapomenout, byl prostě prima, zábavný a dlouho už vám s někým nebylo tak hezky. A pak se potkáte znovu, třeba na ulici nebo na jiném večírku nebo před školou při čekání na děti. Jak vypadá setkání? Určitě je dobré navázat oční kontakt, ale nehnala bych se hlava nehlava dopředu. V této chvíli je dobré počkat, jak zareaguje druhá strana. Je rád, že vás vidí? Zamává, přijde k vám, chce navázat další kontakt… Jarda říká: "Tohle je trochu ošemetné. Některé ženy, tak třeba ty, Terezo, vypadají, že jsou nad věcí, ale na nějaké velké 'kamarádění' je neužije. Takže pokud patříte k tomuhle typu, je lepší být přátelštější a klidně se začít bavit." (Prima, právě jsem se dozvěděla životní pravdu, že vypadám jako studený čumák, ach jo…)

A co teď? Nastává bod zlomu…

Proběhla dvě setkání, je vám jasné, že je vám sympatický a i vy se mu zdáte zajímavá, ale kýžená SMS, mail nebo poštovní holub stále nikde… Pokud nám není dvacet, kdy je ten život přece jen o něco lehčí, nastává bod zlomu. Nechat to na něm a třeba se nedočkat, nebo být iniciativní? Babička ale vždycky říkala, že když žena kontaktuje muže, on si jí pak neváží! Tak co teď, kašlat na babičku a stát se moderní amazonkou, nebo se držet "pravidel"? Já myslím, že v tomto bodě vždy záleží na situaci. Není dobré pana Zajímavého uhánět jak stíhačka, prolustrovat mu sociální sítě a zpíjet se do němoty, protože jste objevila ženu, která možná je jeho přítelkyní. Na druhou stranu nechat situaci odejít do ztracena, protože babička říkala…, taky není dobré. V téhle situaci je dobré si nalít čistého vína a podívat se na muže, který vás zaujal, trochu s odstupem.

Jaký je to typ? Jak se chová  k ostatním, vypadá jako floutek, nebo je citlivý introvert? Zkuste vyhodnotit situaci objektivně a tak trochu pragmaticky, přesně tak, jak to dělají muži. "Tak teď jsi mě holka rozesmála, už jsi někdy viděla ženu přistupovat k citům pragmaticky? Na druhou stranu, pokud má chlap zájem, trocha emocí mu vadit nebude. Jen poradím, milé dámy, nevytvářejte si představy o tom, jak muž zareaguje. Na nějaké vášnivé projevy zapomeňte, pokud váš vyvolený není herec amatér. Muži prostě neumí být do telefonu nebo mailu vášniví. Můžou flirtovat, ale pravděpodobněji se s vámi raději sejdou a případnou romantiku si užijí osobně…" konstatuje Jarda.

Ozval se, ale…

A je to tady, dramatický scénář pokračuje. Ozval se nebo zareagoval na vaši zprávu. Sešli jste se, ale nepadl vám k nohám a ani po prvním obědě - večeři  - kině není jasné, jestli z toho něco bude, nebo ne. A já říkám, to, že se ozval, je dobré, zkuste vnímat, jestli je v hovoru otevřený, nebo jestli v každé druhé větě zmiňuje "budoucnost" bez vás. Nepanikařte, jestli je milý, zajímá se o váš život a přitom se po vás pod stolem nesápe. Zájem má, jen je gentleman, hurá! V tuto chvíli, podle mého názoru, nastává čas spolehnout se na vlastní sebedůvěru, nebát se dát najevo zájem, ale netlačit.

Šel s vámi na druhou schůzku, je rád ve vaší přítomnosti a je čas nechat věci plynout podle přirozeného řádu přitažlivosti. Nevadí, když dáte najevo zájem, ale dejte prostor i jemu, ať se projeví, ujasněte si, jestli je vám dohromady dobře. A Jarda? Nečekaně souhlasí!

Co určitě nedělat…

Na závěr jsme pro vás s Jardou sepsali pravidla, která není špatné dodržet, pokud toužíte po hezkém vztahu. Jak už bylo řečeno, stalking na sociálních sítích nic dobrého nepřináší. Vím, že se v dnešní době prostě nabízí, ale myslíme si, že do života přináší jen zmatek a pochyby. Nenahánějte ho. Muži mají opravdu rádi "otěže v rukou", neznamená to, že se občas nemůžete ozvat, zeptat se, jak se má, ale každodenní vyptávání na to, jak žije, většině mužů zavání kontrolou. A na závěr malý výstup z výzkumu psychologů z University of Barcelona: "Muži nemají rádi tlak. Dnešní doba bohužel je hodně nátlaková. Z našeho výzkumu vyšlo, že pokud chcete získat muže, dejte mu prostor. Neznamená to, abyste ho nekontaktovali, ale dejte mu čas, aby odpověděl. Nedělejte rozhodnutí za něj, nevytvářejte dramata, pokud odpoví na ranní SMS až večer. Možnou pomůckou je, že se vrátíte o 30 let zpátky a představíte si, že nejsou mobily ani jiné prostředky na rychlý kontakt. Takže, zachovejte klid a dejte věcem prostor. Pokud to dokážete, máte vyhráno - když nezískáte jeho, získáte aspoň vnitřní klid a sebedůvěru," radí psycholog Pedro Martín.

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama